V Jesenskom, Orávke i Klenovci si zašportovali. V Ožďanoch varili guľáš. Hasiči súťažili vo Valiciach + foto

Športové podujatia na obciach majú stále svoje zastúpenie medzi akciami, na ktoré sa obyvatelia tešia. Majú svoje pravidelné zastúpenie, poväčšine pri príležitostiach Dňa obce. V okrese Rimavská Sobota ich bolo tento mesiac niekoľko. V druhej najpočetnejšej obci okresu v Jesenskom stavili na osvedčený futbal, možnosť vyžitia mali aj stolní tenisti a hlavne deti. Pozrieť sme sa boli aj v malej dedinke Orávka, kde mali už 10. ročník volejbalového turnaja a zavítali sme aj do Klenovca. Tu hrali nohejbal. Menej športu, no pestrejší program mali v Ožďanoch, kde sa na varení guľášu stretlo 21 tímov, čo je historický počet. Zároveň otvorili nové pódium a viaceré drevené altánky. Zahrať im prišla skupina Maduar z R. Soboty. Viac v jednotlivých fotogalériách v článku.

V obci Jesenské na futbalovom ihrisku v priebehu 8. júla návštevníci mohli vidieť mládežnícke zápasy. Turnaju dospelých predchádzalo vystúpenie mažoretiek. Za obetavú a vytrvalú prácu boli netradične ocenené manželky, matky a ženy z Jesenského, ktoré väčšinou pracujú v úzadí, ale zároveň sú neoddeliteľnými piliermi miestneho futbalového klubu.

Na Orávke v ten istý deň odohrali zápasy aj amatérski volejbalisti. Ide o klasický šestkový volejbal, ktorý sa hráva čoraz menej pod holým nebom. Zúčastnilo sa ho sedem družstiev a jeho víťazom sa stal zmiešaný tím Čučoriedky z miestnej časti obce – Kacagó. Ako pre vobraze.sk povedala členka tímu Ema Horváthová, vyhrali takmer všetky zápasy, zdolal ich len tím Polepu z Rimavskej Soboty.

„Šťastena nám ale priala. Pomohli vzájomné zápasy. Už sme raz vyhrali tento turnaj pred dvomi rokmi. Omladili sme teraz zloženie tímu a takmer všetci mali menej ako 20 rokov. Možno to nám pomohlo, že sme boli pohybovo obratnejší,“ povedala Ema Horváthová. Na druhom mieste boli Zvarovci a tretí Gábovoci. Medzi tímami boli nováčikmi hasiči z R. Janoviec, prišli však aj policajti z R. Seči, Višne, zastúpenie malo aj družstvo Starostov.

V Klenovci sa uplynulý víkend 15. júla konal nohejbalový turnaj. Hralo sa na multifunkčnom ihrisku a išlo o 9. ročník. Stretli sa tu nadšenci nohejbalu po šiestich rokoch. Ako pre vobraze.sk priblížil Richard Bálint, zorganizovali ho na počesť kamarátov, ktorí s nimi hrávali.

„Ešte to nie je ako memoriál, ale bola to spomienka na spoluhráčov. Zomreli vlani a predvlani, Robert Kováč a Dušan Brádňan,“ priblížil Bálint. Vyhral tím z Revúcej, druhí boli Klenovčania a tretí bol Vinodol. „Dostali sme sa medzi družstvá, ktoré hrávajú Slovenskú ligu a tím Vinodol mal medzi sebou aj bývalého majstra sveta Milana Černotu,“ podotkol s tým, že jedno z družstiev Klenovca potrápilo aj víťazov. Základom podľa neho bolo stretnutie sa pri športe a dobrom guľáši.

V obci Ožďany varili tie najrozmanitejšie guľáše. Bolo 21 tímov. Podľa starostu obce Jána Mateja ide o historicky najväčší počet súťažiacich. „Amfiteáter vznikol práve na podnet tejto akcie. Ľudia tu boli dovtedy v prachu a teraz boli so serióznou drevenou stavbou nadšení. Už teraz majú ľudia plány. Chceli by tam robiť burzy, trhy, sú tu iniciatívy mladých mamičiek, motoristov. Budeme to ešte propagovať medzi ľuďmi,“ priblížil starosta.

Najlepšie vyhodnoteným guľášom bol tím Chyť a pusť rodiny Juraja Gabľasa. Druhé miesto získali poľovníci Hrnčiarske Zalužany, tretie miesto poľovníci z Oždian.

V obci Valice usporiadali 16. júla Hasičský deň. Dobrovoľní hasiči v obecnom parku Valice privítali družstvá vo viacerých kategóriách. Išlo o nultý ročník memoriálu Ferencza Katonu a Jána Kovácsa st. Súťažilo vyše 15 tímov. Pripravené boli súťaže pre deti i dospelých, ktoré vyvrcholili zábavou a ohňostrojom.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Saša Horváthová, David Sabacký, Ján Čajko, Ján Matej