Titul Matka roka získala Helena Slocíková z V. Pokoradze. Ocenili aj ďalšie ženy + foto a video

Titul Matka roka získala Helena Slocíková z Rimavskej Soboty, žije v mestskej časti Vyšná Pokoradz.  Ocenenie a kyticu kvetov jej dnes odovzdali na javisku Mestského kultúrneho strediska pri príležitosti osláv Dňa matiek. Na titul Matky roka 2023 ju navrhla Okresná organizácia Únie žien Slovenska (ÚŽS) v Rimavskej Sobote. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla predsedníčka krajskej ÚŽS Helena Husárová, Matka roka má štyri deti a bola vychovávateľkou, naposledy na Hviezdoslavovej ulici v R. Sobote. „Tu realizovala všetky svoje plány a sny. Žiaľ, odišla trošku skôr na dôchodok, pretože musela opatrovať mamičku a opatrovala ju sedem rokov,“ priblížila Husárová. Zdôraznila, že rodina bola pre ocenenú Matku roka vždy Božím darom a požehnaním. Poďakovanie na pódiu si vypočula aj od syna.

Elena Slocíková má štyroch synov a šesť dospelých vnúčat. Pochádza z obce Chvalová. „Z peknej gemerskej dedinky, rodnej, najkrajšej na svete,“ povedala pre vobraze.sk Slocíková (73). Celý život sa venovala výchove detí na prvom stupni základných škôl. „Začínala som v Gemerskej Vsi, neskôr na škole v Rimavských Janovciach a aj v Rimavskej Sobote,“ priblížila.  

„Veľmi milo ma to prekvapilo. Vážim si, že sa ocenilo to, čo som robila alebo robím ja a aj moja rodina. Som šťastná,“ povedala Slocíková, ktorá sa na dôchodku venuje rodine, výchove vnúčat a práci na záhrade. „Máme záhradníctvo, pomáhame a pracujeme, kto môže. Rada sa hýbem a som v prírode,“ doplnila. Jej manžel je poľnohospodár a pracoval tiež v R. Janovciach. „Na Vyšnej Pokoradzi sme si postavili dom. Radi sa venujeme poľnohospodárstvu. Nie je to taká naša nutnosť, ale sami to chceme.“

V Dome kultúry ocenili aj ďalšie ženy, ktorým podobné uznanie ešte nebolo dopriate. Dostali ho každá za výnimočný prínos. Elena Babróczkyová za rozvoj školstva, Božena Belková za výnimočný prínos pre samosprávu, Mária Beňová za prínos v školstve, Eleonóra Cabanová za výnimočný prínos v oblasti poisťovníctva, Valéria Huňová za sociálne služby, Jana Kederová za dlhoročnú angažovanosť v SČK, Dana Okošová za všeobecnú nezištnú pomoc, Magdaléna Ráková za prínos v školstve a krásny spev, Božena Slaninová za skvelú prácu zdravotnej sestry a Mária Vargová za skvelú prácu v školstve.

Oceneným, ako aj hosťom prišiel zaspievať Martin Jakubec, Vili Senzi a Maja Velšicová. Súčasťou programu bolo vystúpenie žiakov ZŠ Š. M. Daxnera, ktorá tento rok oslavuje 30 rokov od svojho založenia.