Gymnazista Mário hrá na bicie. Jeho ďalšou záľubou je programovanie + video

Talentovaný Soboťan má záľubu v hre na bicie nástroje. Veľkým míľnikom v hudobnom živote 19-ročného Mária Beracka je spolupráca s kapelou Bluetrend. Po skončení gymnázia má vo výhľade vysokú školu zameranú na informatiku. „Na začiatku som mal len pár hrncov a paličky, ktoré mi vyrobil starý otec,“ spomína pre vobraze.sk Mário Beracko. Aj jeho začiatky boli strastiplné a náročné. „V roku 2015, keď som prišiel ako 12-ročný na gymnázium, môj záujem hrať na bicie bol obrovský. Po pár mesiacoch však tento záujem opadol. Neskôr som skúšal ešte gitaru, na ktorú hrá môj brat, ale to ma vôbec nebavilo.“ Všetky okolnosti však nasvedčovali tomu, že Mário sa k bicím nakoniec vráti. A tak sa aj stalo. „V septembri roku 2019 som sa prihlásil do ZUŠ v Rimavskej Sobote a odvtedy udieram do bicích takmer každý deň,“ hovorí.

Prečo si spomedzi všetkých hudobných nástrojov vybral Mário práve bicie? „Najviac ma na bicích zaujalo, že viem prostredníctvom nich vyjadriť obrovské množstvo emócií. Nemyslím tým však len trieskanie ozlomkrky, keď je človek frustrovaný. Tým, že hrám na bicie, sa dokážem na hudbu napojiť úplne iným spôsobom, ako keby som ju len počúval. Aj napriek tomu, že toto platí aj pre iné hudobné nástroje, vzhľadom na môj obdiv k bubeníkom a rockovej hudbe a nevydarený pokus s gitarou, to bola jasná voľba,“ odvetil.

Jeho meno sa v súčasnosti spája s country-rockovou skupinou Bluetrend. Podľa Mária Beracka sa do nej dostal celkom náhodou. „Jedného dňa som hral doma na bicie a prišiel za mnou cez otvorenú garáž sused. Dal mi návrh, či by som nechcel hrať v kapele. Ja som súhlasil, prišiel som na pár nácvikov a rozhodol sa, že to skúsim.“ Na začiatku tejto spolupráce Mário nemal veľa skúseností, no členovia skupiny mu pomohli rýchlo sa so všetkým zoznámiť. „Následne sme celú zimu trénovali a na jar som odohral prvý koncert za Bluetrend na Hlavnom námestí v Rimavskej Sobote. Po tomto koncerte sa nám ale začala zostava rýchlo meniť a s ňou aj hudobné preferencie kapely. Z päťčlennej sme sa zmenšili na štvorčlennú a pridal sa k nám aj môj brat,“ opisuje Beracko. S kapelou Bluetrend má v pláne vystupovať dlhodobo.

Je nielen veľmi dobrým bubeníkom, ale aj výborným študentom. Navštevuje maturitný ročník na Gymnáziu Ivana Kraska v Rimavskej Sobote a zároveň posledný ročník v ZUŠ. „Po skončení gymnázia mám v pláne ísť študovať hospodársku alebo aplikovanú informatiku. Vo výhľade mám Košice alebo Bratislavu, uvidíme však ešte, ako sa všetko vyvinie,“ hovorí. Okrem spomínanej kapely Bluetrend je Mário aj súčasťou kapely poskladanej z hudobníkov ZUŠ, s ktorými hrávajú na rôznych školských akciách. „Hrávam tu, ako s mojimi rovesníkmi, tak aj s oboma učiteľmi hudobnej, s ktorými mám veľmi dobrý vzťah,“ poznamenal.

Má však aj iné záľuby. Jednou z nich je práve programovanie, v ktorom vidí náplň svojho pracovného života. „Mám záľubu v programovaní, no a práve kvôli tomu som sa rozhodol, že pôjdem na vysokú školu zameranú na IT. Vo voľnom čase tiež hrávam s kamarátmi basketbal a chodím cvičiť do posilňovne. Taktiež zbožňujem žáner fantasy, od kníh cez obrazy až po filmy.“ Jasno má aj v otázke svojej budúcnosti. Najskôr by rád dokončil vysokoškolské štúdium a následne sa zamestnal v IT oblasti. „Rozhodne medzi tým všetkým mám v pláne hrať na bicie a koncertovať. Je ťažké povedať, čo sa bude diať v priebehu nasledujúcich piatich rokov, avšak dúfam, že všetko vyjde tak, ako si želám,“ uviedol Beracko.

Pripájame aj ukážku jeho schopností z vianočného vystúpenia ZUŠ Rimavská Sobota v kostole Jána Krstiteľa.

Zdroj: Tereza Nemcová, foto: album M. Beracka a vobraze.sk