Dve vysoké školy neotvorili v R. Sobote svoje detašované pracoviská. Odbor sociálnej práce pritom chceli rozšíriť o zdravotníctvo

Andrea Gállová

Detašované pracovisko Varšavskej univerzity manažmentu neotvorilo v Rimavskej Sobote svoju novú pobočku. Akademický rok tak pre študentov sociálnej práce v R. Sobote nezačal, dostali však možnosť pokračovať v štúdiu v Košiciach. K avizovanému zámeru rozšírenia o zdravotnícke odbory tiež nedošlo.

Varšavská univerzita manažmentu z Poľska prvýkrát otvorila pobočku v R. Sobote minulý rok. Akademický rok začal v priestoroch bývalého Župného domu. Spolu s profesorkou Andreou Gállovou na univerzitu prešla podstatná časť študentov z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety – Ústav bl. Anny Kolesárovej. Ich vyučovanie prebiehalo väčšinou online spôsobom, časom chceli požiadať o prenájom priestorov budovy Župného domu. Správcovia budovy ale takúto žiadosť nedostali.

Na Varšavskej univerzite došlo podľa profesorky k právnym zmenám a zmene organizačnej štruktúry. Informácia o neotvorení detašovaného pracoviska prišla v auguste. „Súčasná prorektorka sa rozhodla, že pre tento akademický rok nebude nikde otvárať pobočky a ani študijné odbory vo svete, len v Poľsku,“ priblížila pre vobraze.sk Andrea Gallová, ktorá zostáva zatiaľ v pracovnom pomere na univerzite. Ako poznamenala, bola radový vysokoškolský pedagóg, ako ostatní a nevedela s tým nič urobiť. „Jedine to rešpektovať, že tam došlo k zmenám a škola sa uberá viac ekonomickým smerom,“ doplnila.

Zámer vysokoškolského vzdelávania v zdravotníckych odboroch v R. Sobote tak zatiaľ zostáva víziou. „Budeme však na tom pracovať spolu aj s primátorom, aby sme o rok tu v Rimavskej Sobote dali priestor možno inej univerzite, ktorá by tu mala stabilnú pobočku,“ dodala Gállová s tým, že vysokoškolské vzdelávanie v odboroch zdravotníctva priamo v R. Sobote bola jej priorita, čo by pomohlo mestu i regiónu. Za hlavné odbory podľa jej slov naďalej považuje sociálnu prácu a ošetrovateľstvo.

Z mapy detašovaných pracovísk Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety na Slovensku sa medzičasom vytratila Rimavská Sobota. „Bohužiaľ, došlo k problémom na vysokej škole a toto detašované pracovisko stratilo svoju oporu, ktorú malo v profesorke Gállovej, ktorá vtedy odišla do inej univerzity. V jej osobe mali veľkú oporu,“ povedal poslanec mestského zastupiteľstva Mir Obaid, ktorý je jedným z iniciátorov pritiahnutia zdravotníckych odborov do R. Soboty. Ako podotkol, s najväčšou pravdepodobnosťou museli ukončiť svoju činnosť, nakoľko nemali garanta. Medzi nečakané udalosti, ktoré ovplyvnili tento zámer zaradil aj smrť Vladimíra Krčméryho, ktorý mal prísť do R. Soboty v januári, no v decembri 2022 zomrel.

Pokiaľ by sa však podľa Mir Obaida v budúcnosti podarilo pritiahnuť inú vysokú školu do R. Soboty, tak by to bolo dobré. „Región to potrebuje, či to bude o rok, dva, tri, lebo bez toho budú problémy. Sestričky z Bratislavy ani Košíc neprinesieme do R. Soboty, pokiaľ sa nebudú vychovávať v tomto regióne a z tých ľudí, ktorí sú tu,“ upozornil Mir Obaid.

Andrea Gállová roky pracovala pre Vysokú školu zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety – Ústav bl. Anny Kolesárovej. Pracovný pomer však vlani ukončila. Ako však spomenula, prestup na inú univerzitu a svoje nové pôsobenie v priebehu roka na Varšavskej univerzite neľutuje a berie to ako ďalšiu skúsenosť na zahraničnej univerzite. „Mrzí ma, že študenti ďalej nemohli pokračovať ďalej v ročníkoch,“ povedala a dodala, že im ale zabezpečila kontinuálne pokračovanie na univerzite v Ružomberku, teda na Katolíckej fakulte v Košiciach.

Zriadeniu detašovaného pracoviska Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v R. Sobote dali poslanci MsZ v minulom roku zelenú. Schválili výpožičku budovy bývalého Župného úradu na dobu neurčitú. Ako sa uvádza v uznesení, žiadateľ má priestory využívať za účelom štúdia sociálnej práce a zdravotníckych študijných odborov, zabezpečujúcich vzdelávanie v profesiách, ktorých je v súčasnosti nedostatok.

Zdroj: vobraze.sk