Rimavskosobotská samospráva finišuje s projektom domova dôchodcov

Rimavskosobotská samospráva finalizuje zámer výstavby domova dôchodcov. Postavený má byť v mestskej časti Sobôtka pri Žánovskom potoku, čo bola aj pôvodná myšlienka z minulého roka. V zámere sa počítalo s 36 klientami v troch budovách. Najnovšie však došlo k zníženiu kapacity na 2×12 miest pre klientov. Informáciu pre vobraze.sk potvrdil prednosta mestského úradu Štefan Szántó. „Prerábali sme projekt, požadovali to od nás,“ povedal Szántó.

Samospráva má na tento účel čerpať financie z Plánu obnovy a odolnosti. Ako ďalej upresnila vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, k dispozícii majú po konzultácii s ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny už upravený projekt z hľadiska kapacity a k iným závažnejším zmenám nedošlo.

„Na projekte robíme. Tento týždeň finalizujeme podklady k odoslaniu na ministerstvo,“ priblížila. Podľa vedúcej sú zariadenia pre seniorov potrebné a žiadané. „Kapacity všeobecne na Slovensku sú plné a poradovníky sa po korone už zase začínajú zapĺňať. Záujem je aj o opatrovateľskú službu, aj o zariadenia pre seniorov,“ povedala Turoňová. Spomenula, že finančný mechanizmus bol len teraz spustený a nevedia, ako a kedy sa to bude financovať. Odhadovaná výška príspevku je zatiaľ približne dva milióny eur, viazaný je na počet klientov. Ako uviedla Turoňová, zo zákona aktuálne môže byť umiestnených v domove dôchodcov na jednom mieste najviac 40 klientov. Podotkla však, že predpoklad do budúcna bude už len 30 klientov a zrejme aj kvôli tomu muselo dôjsť k zníženiu celkového počtu klientov v požadovanom zámere samosprávy.

Podotkla, že po odoslaní podkladov budú čakať na hodnotiacu správu, aby mohli požiadať o finančný mechanizmus. „Potom to bude už v rukách ministerstva,“ doplnila s tým, že by bola rada, ak by financie získali koncom tohto roka.

So zámerom postaviť domov dôchodcov na zelenej lúke prišiel primátor mesta Jozef Šimko minuly rok. Ako avizoval, po návšteve vtedajšieho ministra práce, sociálnych vecí a rodiny Milana Krajniaka (Sme rodina) mal od neho prisľúbenú podporu postavenia domova dôchodcov.

Zdroj: vobraze.sk, foto: MsÚ Rimavská Sobota