Novinárka z R. Soboty pokrývala dianie na ME vo futbale. Onedlho pocestuje na olympiádu

Novinárka Titanilla Bőd z Rimavskej Soboty zažila atmosféru na majstrovstvách Európy vo futbale, ktoré prebiehajú v Nemecku. O dianí na nich písala odtiaľ pre Sportnet, ktorého je reportérkou. „Účasť na ME bola pre mňa veľká výzva a príležitosť, ktorú by som ešte pred rokom nepovažovala za reálnu. Je za tým súhra rôznych okolností, že som sa napokon mohla zúčastniť na tomto turnaji. Bola som vďačná za túto možnosť, lebo ešte nikdy som nepokrývala veľký futbalový turnaj z miesta jeho konania,“ uviedla pre vobraze.sk Titanilla Bőd (41).

Počas novinárskej kariéry už bola na rôznych vrcholných podujatiach. „Tieto ME vo futbale predstavovali pre mňa novú skúsenosť. Verím, že som sa tam niečo aj naučila. Vyskytli sa situácie, na ktoré som nebola celkom pripravená, ale snáď som ich zvládla. Samozrejme, že tam bolo mnoho krásnych momentov. Ako som už vravela, som vďačná, že som toto EURO mohla zažiť a určite na tento turnaj nikdy nezabudnem. Bolo to pre mňa niečo výnimočné a špeciálne,“ nechala sa počuť Titanilla.

Najviac ju na kontinentálnom šampionáte, pochopiteľne, zaujalo, účinkovanie Slovákov, ktorí sa dostali do osemfinále, kde podľahli Angličanom 1:2 po predĺžení. Vyrovnávajúci gól pritom inkasovali v nadstavenom čase. „Verila som, že pod vedením trénera Francesca Calzonu ukážu Slováci dobrý futbal, a to sa aj stalo. Slovenská reprezentácia podala skvelé výkony. Písali mi aj kolegovia či kamaráti zo zahraničia, že sa im veľmi páčilo, čo slovenský tím predvádzal,“ vyjadrila sa skúsená novinárka.

Ďalej uviedla, že sa jej veľmi páčila atmosféra na šampionáte. „Nemecko naozaj v týchto dňoch žije futbalom. Keď som sa bola prejsť v mestách a nebola som práve na štadiónoch, v každom podniku boli veľké obrazovky, väčšina ľudí mala na sebe dresy, na balkónoch či v oknách boli vlajky, často aj dvoch rôznych krajín. Keď Turci vyhrali nad Gruzínskom, Mainz sa premenil na jednu obrovskú veľkú tureckú oslavu, ľudia jazdili dookola v centre, trúbili ostošesť a z áut trčali turecké vlajky. Futbalová atmosféra bola všade, nielen na štadiónoch,“ priblížila.

Jej pozornosť však napríklad upútalo tiež niečo iné. „Ide o detail, ktorý sa stal virálnym. Po zápase Taliansko – Chorvátsko povedal jeden taliansky novinár Lukovi Modričovi na tlačovke, nech nikdy neskončí s futbalom, lebo je to jeden z najlepších hráčov, ktorého zápasy komentoval. Kapitán Chorvátov Modrič sa mu ďakoval so slzami v očiach, bol to veľmi emotívny moment a najmä ukázal aj to, že je úplne mylná predstava, že novinárska objektivita znamená akúsi bezcitnosť či cynizmus.“

Pred tromi rokmi vycestovala ako novinárka na dva zápasy predchádzajúceho európskeho šampionátu do Budapešti. „Išla som tam len na otočku, takže to nebolo také, že by som sledovala celú púť konkrétneho tímu na turnaji. Tentoraz som v Nemecku strávila dva týždne a videla som naživo päť zápasov. Bývala som v Mainzi, kde mala svoju základňu slovenská reprezentácia a videla som zápasy v Stuttgarte, Frankfurte, Düsseldorfe a v Gelsenkirchene,“ ozrejmila Titanilla Bőd.

Čoskoro bude pokrývať dianie na letných olympijských hrách, ktoré sa uskutočnia v Paríži (od 26. júla do 11. augusta). „Bude to moja piata olympiáda, z toho tretia letná, teda po OH v Londýne a Riu de Janeiro. Som typ človeka, ktorý sa vždy teší na to, čo má aktuálne pred sebou. Neviem povedať, či som sa tešila viac na ME vo futbale, alebo je to blížiaca sa olympiáda. Keď som odchádzala z mojej predchádzajúcej redakcie, nebola som si vôbec istá, či sa mi ešte niekedy v živote pošťastí ísť na olympiádu.“

Na zápolenie v ktorých športoch sa najviac teší? „Slovensko tam, žiaľ, bude mať dosť malú výpravu športovcov. Mrzí ma, že sa to Paríža nekvalifikovali rýchlostní kanoisti, lebo tento šport dlhodobo sledujem. Poznám tých pretekárov a veľmi by som im priala úspech. Okrem športov, v ktorých bude mať Slovensko zastúpenie, by som sa rada dostala tiež na hádzanú a šerm. Pracovne sa teraz zameriavam na slovenskú výpravu, ale, samozrejme, som zvedavá aj na výkony maďarských športovcov a dúfam, že niektoré medailové nádeje uvidím priamo v akcii,“ odvetila Titanilla Bőd.

Zdroj: vobraze.sk, foto: album T. Bőd