V kauze kamerových systémov skončia vo funkcii viacerí starostovia z okresu Rim. Sobota

ilustračné foto

V kauze nákupu obecných kamerových systémov padol verdikt. Viacerí starostovia, medzi nimi súčasní i bývalí, sa na predchádzajúcom pojednávaní priznali a dnes padol v ich prípade rozsudok. Celkovo bolo obvinených 12 ľudí, z toho 9 starostov. Šiesti z nich sú starostami aj po minuloročných komunálnych voľbách. Z funkcie tak budú musieť odstúpiť. Ako pre vobraze.sk uviedla hovorkyňa Špecializovaného trestného súdu Katarína Kudjáková, sudca vyhlásil rozsudok len vo vzťahu k deviatim obžalovaným, ktorí na minulom hlavnom pojednávaní pred súdom urobili vyhlásenie, že sú vinní. „Súd ich uznal za vinných zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a iné,“ priblížila Kudjáková. Podľa jej slov im vo vyhlásenom rozsudku súd uložil podmienečné tresty odňatia slobody vo výmere tri roky s podmienečným odkladom, ako aj trest zákazu činnosti vykonávať funkciu vo verejnej správe.

Súd pokračuje v hlavnom pojednávaní s ďalšími dvomi obžalovanými (Ing.L.H. a starosta obce Lenartovce Ján Rákoši), ktorí vyhlásili, že sú nevinní a súd preto bude pokračovať vo vykonávaní dôkazov.

Celý prípad sa ťahá už niekoľko rokov. Polícia začala vo veci konať ešte v roku 2016. Medzi odsúdenými je starosta obce Drňa Endre Vincze, starosta obce Chanava Ludevít Czókoly, starosta obce Širkovce Nándor Kisfaludi, starosta obce Šimonovce Štefan Gál a starosta obce Blhovce Juraj Csörnök. Medzi odsúdenými je aj Ing. P.K., z firmy, ktorá robila verejné obstarávanie.

Medzi bývalými starostami, ktorí nekandidovali, alebo voľby už nevyhrali je starosta obce Tachty Július Molnár, starosta obce Gemerské Dechtáre István Zagyi a starostka obce Dubovec Anna Gotlíbetová.

Ako hovorkyňa poznamenala, jeden z obvinených bol už v právoplatnom trestnom rozkaze, prijal ho. – A.N., bývalý zástupca súkromnej bezpečnostnej služby z R. Soboty.

Zdroj: vobraze.sk