V Rim. Sobote sprevádzkovali tretiu fontánu

V Rimavskej Sobote dnes sprevádzkovali fontánu na Hlavnom námestí. Je treťou v meste. Voda steká z veže, na ktorej je guľa, ktorá sa má za ideálneho stavu krútiť. Podľa slov Attilu Šimka, povereného riaditeľa TSM R. Sobota, fontánu oživili a uvidia, ako dlho sa bude guľa krútiť. „Je to najmenšia fontána v meste, ale skúsili sme ju oživiť a voda tečie. Potrebovalo by to ešte väčšiu opravu, lebo veža je vyosená, ale zatiaľ to takto vieme urobiť,“ priblížil pre vobraze.sk Attila Šimko. Ako podotkol, občas treba veľkú a ťažkú guľu rozkrútiť, lebo tlak vody to nedokáže. Pracovníci pred spustením fontány odčerpali kal, napustili do nádrže čerstvú vodu a doplnili chémiu. Zrealizovaná bola aj technická oprava mramorového obkladu fontány.

V R. Sobote je na susenom Námestí Š. M. Daxnera druhá fontána. Je najstaršia funkčná, no prešla veľkou opravou v roku 2022. Má niekoľko trysiek, ktoré striekajú vodu vo viacerých prúdoch a vo večerných hodinách mení farby. Najnovšou fontánou však v R. Sobote je tá v mestskej záhrade. Postavená bola nanovo v roku 2019. Má najjemnejšie rozprašovanie vody. To si však vyžaduje častejšie čistenie filtrácie i samotných trysiek. Jedno z nich robili pracovníci TSM minulý týždeň. Fontána má asi 90 trysiek na okrajoch a viac ako stovku rozprašovačov v tvare gule. Tiež mení niekoľko odtieňov farieb.

Farebné fontány najkrajšie vyniknú večer. Viditeľné je to v lete po deviatej hodine. Striedajú sa odtiene červenej, fialovej či modrej farby. Keď klesne teplota alebo sa zadaždí, tak fontány vypínajú.

Zdroj: vobraze.sk