V R. Sobote budú v prevádzke dve farebné fontány. Tretiu čaká rekonštrukcia

Zrekonštruovaná fontána pred Domom kultúry na Námestí Š. M. Daxnera v R. Sobote

V Rimavskej Sobote majú byť túto sezónu v prevádzke dve fontány. Obidve menia farby. Najnovšie bola v skúšobnej prevádzke pár dní na jeseň fontána na Námestí Š. M. Daxnera. Samospráva ju minulý rok dala zrekonštruovať. Ako pre vobraze.sk uviedol riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto, fontánu už prebrali do svojej správy a pracovníci boli aj zaškolení na jej obsluhu. Opätovne ju tentokrát ale prídu ešte spustiť tí, ktorí ju aj na jeseň v skúšobnej prevádzke odstavili. „Dohodli sme sa tak. Potom už ju budeme obsluhovať my,“ povedal Barto. Na rekonštrukciu fontány mala samospráva vyčlenených z mestského rozpočtu okolo 120-tisíc eur.

K spusteniu fontán by malo dôjsť pri priaznivejších ustálených teplotách, okolo 20 stupňov Celzia.

V prevádzke bude aj farebná fontána v mestskej záhrade. Postavená bola v roku 2019. Farebné fontány najkrajšie vyniknú večer. Viditeľné je to v lete po deviatej hodine. Striedajú sa odtiene červenej, fialovej či modrej farby. Keď klesne teplota alebo sa zadaždí, tak fontány vypínajú.

Novopostavená fontána v mestskej záhrade v Rimavskej Sobote z roku 2019

K pripraveniu na prevádzku je potrebné jej prečistenie, nasadenie trysiek a dopustenie vody. „Obidve budú fungovať,“ ubezpečil Barto a dodal, že starosť mu robí menšia fontána s guľou na Hlavnom námestí. „Je poškodená, už nepôjde. Treba tam generálnu opravu a postaviť ju nanovo,“ podotkol s tým, že do strojovne preteká voda a samotná guľa je naklonená a netočí sa dobre.

Zdroj: vobraze.sk