V Radnovciach stavajú materskú školu pre takmer 100 detí

V obci Radnovce stavajú novú materskú školu pre takmer sto detí. Ako pre vobraze.sk priblížil starosta obce Aladár Bari, súčasná kapacita 20 detí v materskej škole im nepostačuje a postavením novej budovy sa ich počet zvýši na takmer sto. „Sme spádovou oblasťou pre ďalšie dve obce, Vieska nad Blhom a Žíp, kde majú plánovaný ročný prírastok po 20 detí,“ hovorí starosta a dodáva, že už teraz museli odrieknuť desať detí, ktoré sa nezmestili do materskej školy.

Podľa Bariho by mali budúci rok prijať vyše 30 detí vo veku 5 až 6 rokov len z ich obce. V prípade ešte mladších ročníkov sa číslo vyšplhá aj na 70 až 100 detí. Ak by mali do materskej školy chodiť aj mladšie ročníky, tak bude problém.

Jeden rok v škôlke nepostačuje
Keď deti nevedia vziať do škôlky, tak nemajú dostatočnú výchovu. „Jeden rok v materskej škole je nič. Dieťa sa poriadne nenaučí ani základy. Predtým moja generácia chodila od troch rokov do škôlky a tam sme už ten základ dostali,“ poznamenal. 

Budovu začali stavať tento rok
Má mať dve poschodia a skolaudovať ju majú v pláne ešte tento rok. „Prvé poschodie je takmer hotové,“ priblížil starosta a dodáva, že umiestnená je na obecných pozemkoch v centre dediny. „Prístup je tam z každej strany a bezpečnosť je dôležitá. V pláne máme potom aj výstavbu dvoch ihrísk i zelene,“ avizuje. 

V Radnovciach sa má zvýšiť aj počet vytvorených pracovných miest. Na začiatok výstavby si podľa starostu obec vzala úver vo výške 200 tisíc eur, nakoľko si s poslancami uvedomujú potrebu výstavby novej budovy. Financie získali aj zo SEP-ky, ale skúšajú výstavbu refinancovať z plánu obnovy, pretože podľa starostu sa ceny zvyšujú a už nekorešpondujú s pôvodnými hodnotami v projekte. 
Najbližšia škôlka je v obci Cakov s kapacitou 50 detí. Spadajú pod ňu však aj ďalšie obce ako Ivanice a Zádor. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: Aladár Bari, obec Radnovce

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“