Domov dôchodcov v Hnúšti je naďalej reálny. V H. Vsi ho majú už rok

Domov dôchodcov v obci Hrnčiarska Ves je v prevádzke už takmer rok. Jeho kapacity sú naplnené a využívajú ho klienti zo samotnej obce, či okolia regiónu Poltár, Lučenec, Rimavská Sobota i Hnúšťa. Ide o dve stavby, ktorých kapacita je po 12 klientov. Vobraze.sk o tom informovala Lucia Bížová, ktorá je garantom sociálnych služieb spoločnosti Schmitlpharm. Zariadenie bolo postavené a je prevádzkované v rodinnej atmosfére. „Ľudia z obce tu našli prácu, hlavne opatrovateľky. Ide o zviditeľnenie obce a zatiaľ máme len pozitívne ohlasy. Je to zveľadenie obce,“ povedal starosta obce Ján Melicher.

Rovnaký zámer mala táto spoločnosť aj v Hnúšti, kde ešte v roku 2020 podpísali memorandum o spolupráci. K realizácii jedného zariadenia s kapacitou 40 klientov a vytvorením okolo 20 pracovných miest, ale zatiaľ nedošlo. Ako pre vobraze.sk priblížil zástupca investora Dušan Udvardy, záujem postaviť domov dôchodcov v Hnúšti pretrváva aj naďalej. Minulý týždeň mali stretnutie so zástupcami samosprávy, kde hľadali nové možnosti, ako ho zrealizovať, nakoľko sa zmenili podmienky a parametre zo strany štátu. Tak, ako je projekt navrhnutý, tak dnes podľa Udvardyho nie je realizovateľný, lebo štát zmenil parametre toho, ako majú byť budovy usporiadané.

„Hľadali sme nové riešenie a predbežne sme sa dohodli, že pošleme návrh, ako by to bolo možné technicky zrealizovať a následne sa mesto pozrie, či má na to vhodné možnosti, pozemky,“ povedal pre vobraze.sk Udvardy. Podľa aktuálnych podienok majú byť zariadenia v intraviláne od seba vzdialené a má byť medzi nimi dokonca zástavba. „Čo komplikuje hľadanie vhodného pozemku a lokality v prípade, kde by mali byť postavené dve alebo tri budovy,“ dodal.

Zároveň naznačil, že kapacity sú po covide limitované nastavením štátu a v malých zariadeniach je náročné hľadať rovnováhu medzi poplatkami a udržateľnosťou či rozvojom projektu. „Našim záujmom je, aby klientela z tejto lokality si to mohla dovoliť, aby tam neboli cudzí. V Hrnčiarskej Vsi je pekné, že pokrýva lokálne potreby z okolia a o to nám ide. Podobne aj u personálu,“ vysvetlil Udvardy. V Hnúšti samospráva pôvodne ponúkla na výstavbu väčšieho domova dôchodcov nevyužívané pozemky v časti Kolónia, pri ktorých je aj park.

Zdroj: vobraze.sk