Na Dúžavskej ceste zrekonštruovali stredisko osobnej hygieny

Stredisko osobnej hygieny na Sídlisku Dúžavská cesta v Rimavskej Sobote prešlo interiérovou rekonštrukciou. Miestni, prevažne rómski obyvatelia, si sem nosia vyprať prádlo. Majú tu toalety aj možnosť osprchovať sa. Ako pre vobraze.sk uviedla vedúca odboru sociálnych vecí na Mestskom úrade v Rimavskej Sobote Mária Turoňová, stavebné práce na renovácii interiéru budovy boli dokončené na prelome rokov. Čakalo sa ešte na výmenu práčiek, no doteraz sa im nepodarilo získať dotáciu, zatiaľ perú na tých, ktoré majú funkčné. Vplyv na poplatky rekonštrukcia podľa vedúcej nemala. Pranie kilogramu prádla stojí 45 centov. Poplatok za sprchovanie je 80 centov. 

Rómovia využívajú práčovňu denne niekoľkokrát. Obsluhujú ju dve pracovníčky. „Práčku používam celý deň. Keď mi donesú prádlo, tak ho treba roztriediť a perieme osobitne bielizeň alebo čierne prádlo,“ povedala pre vobraze.sk Alžbeta Balogová, ktorá si na sídlisku našla prácu aj so svojím manželom. Zrekonštruované stretisko je podľa nej oveľa krajšie a zvýšila sa tým úroveň čistoty. K dispozícii majú aktuálne tri práčky na šesť kilogramov prádla. V ďalšej miestnosti sú dve sušičky. Zvlášť sú tu toalety i pisoáre. „Chodia sem všetky vekové kategórie. Záleží od toho, kedy majú na to peniaze,“ poznamenala Balogová. Počty ľudí, ktorí využívajú ich služby sa mierne zvýšili. Spomenula ale, že v lete majú trochu menej prádla, keďže ľudia si vedia sušiť veci aj vonku, keď je teplo. Viac je ho v chladnejších mesiacoch. „Táto práca ma baví. Je tu veľa tu Rómov, sme tu komunita. Kým triedime a vyperieme prádlo, tak sa vieme porozprávať,“ dodáva. 

Rekonštrukcia strediska osobnej hygieny sa týkala výmeny rozvodov elektriny, výmeny dlažieb, kachličiek, sanity, samotných odpadov. Financovaná bola z prostriedkov ministerstva práce sociálnych vecí a rodiny na rozvoj sociálnych služieb sumu 20-tisíc eur. Zvyšok rekonštrukcie, vo výške 17-tisíc eur, dofinancovalo mesto.

Stredisko funguje od roku 2006 s využíva ho približne 700 ľudí z viac ako tisícového sídliska s Rómami. Z niekoľkých činžiakov sú napojené na vodu či elektrinu len dva vchody. Zvyšní ľudia majú k dispozícii výtokový stojan s vodou.

Na Dúžavskej ceste majú práčovňu už vyše desať rokov. Onedlho ju zrekonštruujú

Zdroj: vobraze.sk 

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“