R. Sobotu na Dni mesta navštívil Boris Kollár. So Šimkom odovzdali Cenu primátora + foto a video

Divadelná sála domu kultúry v Rimavskej Sobote bola dnes dejiskom slávnostného zasadnutia mestského zastupiteľstva. Primátor mesta Jozef Šimko na ňom odovzdal výnimočným osobnostiam a subjektom mesta Cenu primátora. Každoročne sa na slávnostnom mestskom zastupiteľstve odovzdáva aj najvyššie mestské ocenenie Cena mesta, no v tomto roku sa poslancom nepodarilo schváliť ani jednu navrhovanú osobnosť alebo subjekt. 

Na slávnostnom mestskom zastupiteľstve zavítal aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Prítomní boli tiež mestskí poslanci Rimavskej Soboty, zástupcovia mestských i štátnych organizácií a široká verejnosť.

Primátor Jozef Šimko ocenil celkovo päť osobností, ktoré dosiahli vynikajúce výsledky a vzorne reprezentovali mesto na regionálnej či miestnej úrovni. Laureátom ocenenia sa stal dlhoročný poslanec mestského zastupiteľstva Štefan Baláž, poslanec Banskobystrického samosprávneho kraja František Auxt, dlhoročná pracovníčka v Zbore pre občianske záležitosti Ľubica Varjuová, bývalý prokurátor Ladislav Šupena a komorný spevácky zbor Dúha, za ktorý prevzala ocenenie jeho dirigentka Viera Slatinská. Ocenení laureáti získali pamätné plakety a ďakovné listy, ktoré si prevzali z rúk primátora mesta Jozefa Šimka a predsedu NR SR Borisa Kollára. „Môžem povedať, že v histórii Dňa mesta Rimavskej Soboty sa ešte nestalo, že nás navštívi a poctí svojou prítomnosťou druhý najvyšší ústavný činiteľ našej krásnej Slovenskej republiky,“ povedal Šimko.

Ďakovné listy dostali piati občania, ktorí sa najviac zaslúžili o to, že mesto získalo v súťaži K park nový športovo-oddychový areál. Ocenení boli aj hokejisti HKM RS za vzornú reprezentáciu mesta v hokejovej sezóne 2021/2022. Z rúk primátora a predsedu NR SR si každý prevzal pamätnú plaketu, ktorú okrem manžéra klubu Michala Slováka a desiatich hokejistov dostal aj tréner Ján Podkonický.

Matka roka

Slávnostné mestské zastupiteľstvo neskôr voľne pokračovalo oslavami Dňa matiek. Spolu s mestom ich zorganizovala Krajská organizácia Únie žien Slovenska, ktorá v tomto roku ocenila niekoľko výnimočných žien. Medzi laureátkami boli Alena Balážová, Jana Podkonická, Klára Hrecská, Jaroslava Lajgútová, Mária Majerčíková, Marcela Nývitová, Anna Ostrihoňová, Dana Spišáková, Marta Trochová a Ľubica Vaculčiaková. Ocenenie im odovzdal primátor Jozef Šimko a predseda NR SR Boris Kollár. 

Vyvrcholením podujatia bolo udelenie titulu Matka roka. Ten v tomto roku získala Mária Kučeráková, ktorá pracuje v tunajšom detskom domove. Spolu s manželom vychovala tri deti, dvoch synov a dcéru. Popri svojich vlastných troch deťoch sa rozhodli vychovávať deti, ktoré sa ocitli bez rodičov a bez domova. Z detského domova si zobrali do pestúnskej starostlivosti šesť detí, o ktoré sa starali s láskou. Štyri deti boli neskôr adoptované do rodín a dve detičky si ponechali. Ako povedala pre vobraze.sk Mária Kučeráková, správu o tom, že bude matkou roka jej oznámili pred týždňom. „Bola som v šoku. Nemala som pocit, že by som mala nejaké zásluhy,“ hovorí skromne Kučeráková, ktorá je profesionálnou matkou 14 rokov a najmladšie dieťatko mala len 12- dňové. K nemu si nestihla vytvoriť bližší vzťah, lebo po dvoch mesiacoch našlo svojich adoptívnych rodičov. Najdlhšie má teraz dievčatko 10 rokov a chlapec 12 rokov. „Tí by mali odísť, až keď budú dospelí,“ dodáva.