Bazén s vlnobitím na Kurinci bude drahší

Plánovaná atrakcia v rekreačnej oblasti Kurinec Zelená voda pri Rimavskej Sobote zostáva naďalej realitou. Rimavskosobotskí poslanci dnes schválili navýšenie úveru na jeho výstavbu. Pôvodne odsúhlasili už vo februári úver v hodnote 1,44 milióna eur na jeho realizáciu. Do verejného obstarávania sa však prihlásili dvaja záujemcovia, ktorí ale dali ponuku minimálne o 350 tisíc eur vyššiu. Najnižšia suma bola ponúknutá vo výške viac ako 1,78 milióna eur. Za navýšenie úveru hlasovalo 13 poslancov, traja boli proti a dvaja sa zdržali. 

Michal Demeter z finančnej komisie spomenul, že už pri prvom odsúhlasovaní úveru upozorňoval, že suma nebude postačovať a bude ju treba navyšovať. „Dovolím si povedať, že toto nie je posledné navýšenie,“ skonštatoval Demeter a dodal, že hlavným dôvodom, prečo nemôže zahlasovať za, je, že nedostali žiadne čísla, čo sa týka bazénu. „Nepoznáme náklady, nevieme spotrebu energií, počty zamestnancov, nepoznáme výnosy, nevieme, o koľko navýšime vstupné, nemáme žiadne informácie, len to, že ideme stavať bazén a že nás bude stáť 1,7 milióna,“ povedal Demeter a požadoval sa podkladov, na základe ktorých sa môžu zodpovedne rozhodnúť a či bude aj nejaká návratnosť. Ako lepšiu investíciu by prijal fotovoltaické panely pre školy i budovy mestského úradu a mesta. „Táto investícia sa len vráti,“ povedal Michal Demeter. Jeho pozmeňujúci návrh však neprešiel. 

Navýšenie úveru podporili poslanci Zsolt Főző či viceprimátor Attila Halász. Ten poslancov v diskusii poslancov vyzval, aby podporili projekt. „Je to rozvoj Kurinca a atrakcia. Je to zodpovedné, prinesieme sem turizmus aj z okolitých miest,“ povedal Halász. Obidvaja poukázali na to, že do mesta smeruje veľa financií aj z iných zdrojov, ako napríklad projekt rekonštrukcie MsKS, zvyšovania energetickej účinnosti budov základnej i materskej školy či priemyselného parku. Podľa slov Zsolta Főzőa si na začiatku nebol ani on istý, či podporiť toto navýšenie rozpočtu, no presvedčili ho o tom spomínané investície. „Predchádzajúce body ma presvedčili, že sme na dobrej ceste a tento úver v tomto momente môžeme podporiť,“ povedal Főző. Viceprimátor Jozef Tóth upozornil, že stavbu treba čím skôr zrealizovať, lebo časom sa môžu ceny ešte navyšovať. Tržby sa po sfunčnení tejto atrakcie podľa neho zvýšia minimálne o dve tretiny a bude to mať väčší cveng i lepšie meno. 

Podľa primátora Jozefa Šimka sú príjmy z Kurinca vyššie ako minulý rok. Za tento rok predstavujú 580 tisíc eur, z čoho do rozpočtu mesta z TSM prišlo 200 tisíc eur. Podľa Šimka tá suma môže byť v budúcnosti aj 350 tisíc eur čistých. „Ak to dnes odsúhlasíte, tak to podpíšem,“ povedal Šimko, podľa ktorého víťazná firma je Metrostav a podľa jeho informácií by sa suma za realizáciu meniť nemala. „Suma je nemenná.“ Technológiu by mala realizovať firma, ktorá robila v meste fontánu v mestskej záhrade či na Námestí Š. M. Daxnera, ako aj spievajúcu fontánu v Košiciach. Ako Šimko dodal, s hlavným kontrolórom i šéfom ekonomického odboru sa zhodli, že úver nezaťaží rozpočet mesta.

Mestu by narástlo úverové zaťaženie zo 16 na 25 percent. „Zákon nám pritom povoľuje až do 60 percent,“ povedal Šimko a dodal, že na splátku vo výške okolo 200 tisíc eur zarobia v rekreačnej oblasti Kurinec-Zelená voda. „Urobím všetko preto, aby sme sa budúce leto kúpali v bazéne s vlnobitím,“ hovorí a dodáva, že široko-ďaleko tu taký bazén nie je a tak to bude „fantastická“ atrakcia. 

„Nie sme proti, len si pýtame čísla. Klamete nám vo výdavkoch, príjmoch a nedá sa v tom orientovať,“ povedal poslanec Radovan Ceglédy, podľa ktorého ide o zmätočné informácie. Podľa poslanca Viliama Vaša zodpovednosť cítia všetci poslanci. „Nespochybňujte, že necítime zodpovednosť, aj mi to cítime,“ povedal Vaš.

Pri ďalšej diskusii k nasledujúcemu bodu Ceglédy vyhlásil, že skladá svoj mandát poslanca. Podľa jeho slov sa cíti byť zbytočným v poslaneckých laviciach. „Cítim sa sakramentsky nekomfortne v miestnosti, kde nám sedí nejaký nácibáči, nejakí klamári a blázni a týmto pádom, keďže mesto ide tak, ako si vy veslujete, všetko je ako podľa vašich predstáv, som tu zbytočný. Týmto pádom ja pokladám svoju funkciu a vraciam svoj mandát poslanca,“ povedal podnikateľ Ceglédy. Poslancom sa stal prvýkrát po minuloročných komunálnych voľbách.

„Je to vaše rozumné rozhodnutie. Dovidenia, pán Ceglédy, veľa zdravia a šťastia v živote želám,“ reagoval pri odchode Radovana Ceglédyho zo sály.

Zdroj: vobraze.sk