Za parkovanie sa v R. Sobote bude platiť na viacerých miestach. Nový bazén na Kurinci chcú postaviť dve firmy

V Rimavskej Sobote bude opäť spoplatnené parkovanie. Okrem rekreačnej oblasti Kurinec – Zelená voda sa bude platiť aj na Hlavnom námestí. Návrh bol rozšírený aj na okolité parkoviská v širšom centre mesta. Parkujúci si tak zaplatia aj na parkovisku na Ulici K. Mikszátha pri Sociálnej poisťovni i parkovisku na Jánošíkovej ulici za poštou. Nové Všeobecno-záväzné nariadenie o dočasnom parkovaní motorových vozidiel v zónach Rimavskej Soboty  dnes schválili poslanci rimavskosobotského mestského zastupiteľstva. Nadobúda účinnosť 15 dní od jeho vyvesenia. So zámerom sa stotožnilo všetkých 13 prítomných poslancov z celkového počtu 21.

Na Hlavnom námestí sa bude platiť za hodinu parkovania jedno euro, na Ulici K. Mikszátha 50 centov na hodinu, a na Kurinci dve eurá na deň. Pôvodný návrh bol rozšírený aj o parkovaciu zónu na Jánošíkovej ulici. S návrhom, aby sa parkovanie vyberalo aj za poštou, prišiel poslanec Zoltán Cziprusz. Ako pripomenul, poslancom pred týždňom chýbal komplexnejší návrh parkovacích zón k výberu poplatkov. Ak by podľa neho spoplatnili len parkovanie na Hlavnom námestí, tak sa preplnia parkovacie miesta za poštou. Vznikali by tak problémy pre ľudí, ktorí prídu len na chvíľu si vybaviť veci na pošte.

Parkované bude možné uhradiť tromi spôsobmi. Zakúpením lístka v automate hotovosťou, platobnou kartou, alebo zakúpením parkovacej karty v sídle prevádzkovateľa. Ako na rokovaní vysvetlil viceprimátor Jozef Tóth, objednané parkovacie stojany nemajú modifikácie ako platba sms či aplikáciou. Pparkovacia karta podľa neho nemá tlačovú podobu, a mestská polícia bude autá kontrolovať skenerom podľa ŠPZ. Po úhade má dostať žiadateľ potvrdenie, ako aj údaj o jeho platnosti. „Lístok tak nebude potrebné dať za sklo auta,“ doplnil Tóth.

O vyberaní poplatkov rokovali poslanci druhýkrát. Minulotýždňové zasadnutie bolo pri tomto bode prerušené a návrh dopracovaný. Hlavný kontrolór Mikuláš Csirmaz poznamenal, že výhrady z minulého týždňa boli zapracované do návrhu a predložený návrh môže byť prijatý. Po odsúhlasení primátor Jozef Šimko uviedol, že obyvatelia Jánošíkovej ulice parkovisko za poštou využívajú, lebo nemajú iné, a preto im budú vystavené rezidentné parkovacie karty.

Zavedenie výberu poplatkov Šimko odhadol na polovicu júla, nakoľko čakajú na dodanie parkovacích automatov. Poznamenal, že Rimavská Sobota je pravdepodobne posledné z okresných miest, kde sa navyberal poplatok za parkovanie. V minulosti samospráva vyberala poplatky prostredníctvom Mestského športového klubu a peniaze vyberala jedna zamestnankyňa s dcérou. Podľa primátora si ale nezarobili ani na výplatu. 

Samospráva predpokladá najväčší príjem hlavne z Kurinca, kde v lete podľa odhadov parkuje denne v priemere 150 áut. Najviac tam však návštevníci chodia po víkendoch, kedy sú to tisícky návštevníkov na autách. Mesto na Kurinci plánuje postaviť bazén s vlnobitím. Ako pre vobraze.sk priblížil primátor Jozef Šimko, do predĺženého výberového konania na realizátora výstavby sa prihlásili dvaja uchádzači. „Som veľmi rád,“ priblížil pre vobraze.sk Jozef Šimko a dodal, že v prvej ponuke neprejavil záujem žiadny subjekt.

Letná sezóna na Kurinci začala 17. júna. Samospráva má v pláne novú atrakciu začať stavať po skončení tohtoročnej letnej turistickej sezóny. Predpokladané náklady na výstavbu bazénu vlnobitím sú viac ako 1,4 mil. eur, pričom financované majú byť z úveru. Bazén s technologickou budovou má mať atypický tvar a jeho plocha má mať rozmery približne 50×70 metra.

Zdroj: vobraze.sk 

Verejné obstarávanie na bazén s vlnobitím zopakujú. Na Kurinci začnú robiť úpravu kvality vody