Na Mojíne vznikne kráľovstvo prírody

domček Mojín

OZ Príroda pre deti v Mojíne sa podarilo získať financie na prvú fázu realizácie komplexu projektu pod názvom Kráľovstvo prírody lesnej víly Dobromily. „Tento rok sa nám podarilo obstarať z financií domček lesnej víly Dobromily, ktorý je najväčší. Býva v ňom lesná víla, ktorá deti sprevádza prírodou a jednotlivými etapami roka,“ priblížila pre vobraze.sk Veronika Muránska, podpredsedníčka OZ Príroda pre deti. Výška príspevku je v hodnote 1500 eur.

Domček je podľa jej slov potrebné ešte zmontovať. „Čo do konca roka plánujeme, a chceme ho pripraviť na jarnú sezónu, pre prácu s deťmi, v rámci každodenných aktivít,“ priblížila s tým, že dúfajú v realizáciu už od jari budúceho roka. „Radi by sme sa venovali našej práci s deťmi v lone prírody kde sa radi vracajú,“ dodala.

Projekt je zameraný na vybudovanie areálu v tesnej blízkosti lesa, pozostávajúceho z viacerých drevených domčekov, ktoré budú v rámci edukácie detí v oblasti environmentálnej výchovy inovatívnym prvkom pri každodennej práci s deťmi v rámci aktivít OZ.
V každom domčeku bude podľa Muránskej niečo zaujímavé – čo sa týka fauny a flóry. Budú to domčeky, v ktorých budú umiestnené edukatívne pomôcky, ktoré budú deti oboznamovať s jednotlivým majiteľom domčeka – jeho životom a v prípade rastlín aj využitím. „Práce boli realizované s finančnou podporou BBSK“ v rámci dotácie predsedu BBSK na rok 2021,“ uzavrela.

Predsedníčkou OZ Príroda pre deti  je Silvia Kanátová. Pri rodinnom dome na Mojíne majú okrem viacerých možností trávenia času v prírode pre deti pripravené aj viaceré zaujímavosti. Najväčšou z nich sú dravce a sokoliarske ukážky.

Kanátovci sú známi sokoliari, ktorí približujú život dravcov. Na ich predstavenia chodia jednotlivci aj organizácie, školy. Na Mojíne majú najväčší sokoliarsky areál na Slovensku. Návštevníci mali možnosť aj toto leto u nich vzhliadnuť viac ako 70 druhov dravých vtákov. Ich dravce ste mohli vidieť aj vo filmoch či rozprávkach.

Zdroj: vobraze.sk