Aké bolo leto v sokoliarstve Kanát a čo majú nové?

Počas celého leta mali návštevníci Mojína pri Rimavskej Sobote možnosť pozrieť si sokoliarske vystúpenia u Kanátovcov. Ako pre vobraze.sk upresnil zakladateľ sokoliarstva Kanát – Jaroslav Kanát st., leto v Mojíne začali organizovať minulý rok. A nebolo tomu inak ani počas tejto letnej sezóny.

„Zatiaľ sme asi štatisticky mali slabšiu účasť v porovnaní s minulým rokom, no uvidíme ešte do konca sezóny. Tá sa bude končiť 31. augusta,“ uviedol Kanát. To, či sa uskutočnia nejaké vystúpenia aj v septembri, bude závisieť od pandemických opatrení a tiež od záujmu škôl, pre ktoré by tieto vystúpenia organizovali.

Popri vystúpeniach na Mojíne mávajú počas leta podujatia aj na rôznych akciách v rámci celého Slovenska. No i tých bolo toto leto menej ako zvyčajne, kvôli rôznym obmedzeniam, z dôvodu kovidu.

Napriek mnohým aktivitám, starostlivosť o dravcov zvládajú bezproblémovo. „Sme na to dvaja so synom, je to dobre zabehnuté. Vieme sa pripraviť, keď máme nejaký výjazd, vieme presne ako máme nakŕmiť, aby sme to stíhali. Tu doma máme vystúpenia o 18.00 hod. večer, takže máme celý deň na to, aby bolo o dravce postarané,“ vysvetlil.

V Sokoliarstve Kanát, na najväčšom sokoliarskom areáli na Slovensku, máte možnosť vidieť viac ako 70 druhov dravých vtákov. Tento rok im pribudol aj jeden nový vzácny druh sokola – Sokol lovecký, ktorý je najväčší sokolovitý dravec na svete.

Večerné vystúpenia mali trvanie jednu hodinu a počas nej sa nielen detský divák, ale aj dospelí mohli dozvedieť mnoho zaujímavých informácii zo sveta dravcov. Návštevníkov privítala krásna Plamienka driemavá, výr skalný, svoju majestátnosť predviedol orol skalný, či orliak bielohlavý. Svojimi schopnosťami nepochybne zaujal a zabavil Karančo pásikavý, ktorý je nielen dobrý letec a bežec, ale počas vystúpenia predviedol svojou schopnosťou nájsť schovanú korisť pod pohárikom.

Pre všetkých je sokoliarske vystúpenie u Kanácovcov veľkým zážitkom. Môžete si vyskúšať podržať dravca na ruke, pohladkať ho, no a  tí odvážnejší, si môžu zabehnúť s korisťou, na ktorú sa dravec vrhne. Podmienkou je však vedieť utekať ostošesť.

Ak ste ešte na sokoliarskom vystúpení u Kanátovcov neboli, alebo by ste si ho radi ešte raz pozreli, máte na to už len pár dní. Samozrejme, všetko závisí aj od počasia. Informácie o tom, či sa predstavenie uskutočni, sa môžete dozvedieť na ich stránke na platforme Facebook, s názvom Sokoliarstvo Kanát.

A keďže detičkám sa prázdniny končia a dospelí si oddýchli na dovolenkách, Kanátovcom sa dovolenka ešte len začne. „Nad dovolenkou sme ešte nerozmýšľali, ale v septembri ideme s manželkou na predĺžený víkend na relaxačný pobyt, ktorý som dostal k narodeninám od detí, takže sa pôjdeme zregenerovať na pár dní.

Zdroj: vobraze.sk