Kanátovci začali robiť pre Prezidentský palác

Kanátovci pri Prezidentský palác

Sokoliari Kanátovci z Mojína v Rimavskej Sobote začali robiť pre Prezidentský palác v Bratislave. Rodinná firma, ktorá je známa sokoliarskymi vystúpeniami nielen na Slovensku, teraz zabezpečuje aj biologickú ochranu a plašia holuby, ktoré znečisťujú zrekonštruovanú fasádu paláca. Ako pre vobraze.sk ďalej povedal Jaroslav Kanát, najstarší a najskúsenejší člen rodinného podniku, je to pre nich pocta, že môžu robiť pre Prezidentský palác.

„Bude to náročné. Pristupujeme k tomu však rovnako zodpovedne, ako aj k ostatným zakázkam, ktoré máme po celom Slovensku,“ povedal Kanát. Ide o komplexné služby. Po zmonitorovaní situácie, odkiaľ z okolitých budov holuby prilietajú, zvolia stratégiu, pristúpia k plašeniu a neskôr preventívnej činnosti. „Nainštalujeme na jednotlivé miesta strechy špeciálny gél, ktorý odpudzuje vtáctvo. Je to novinka od americkej firmy, ktorej sme distribútori pre Európu,“ poznamenal Jaroslav Kanát ml.

Ide o exteriérové práce, ktoré sa v prípade plašenia snažia robiť v skorých ranných hodinách. Podobnú činnosť podľa Kanáta robili aj pri historickej synagóge v Lučenci. Skúsenosť majú aj s plašením havranov, ktoré sa v Leviciach usídľovali na veľkých platanoch a prispievali k zvýšenému vysychaniu stromov.

Kanátovci sú známi sokoliari, ktorí približujú život dravcov. Na ich predstavenia chodia jednotlivci aj organizácie, školy. Na Mojíne majú najväčší sokoliarsky areál na Slovensku. Návštevníci mali možnosť aj toto leto u nich vzhliadnuť viac ako 70 druhov dravých vtákov. Ich dravce ste mohli vidieť aj vo filmoch či rozprávkach.

Aké bolo leto v sokoliarstve Kanát a čo majú nové? – vobraze.sk

kanatovci biologicka ochrana

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: sociála sieť Sokoliarstvo Kanát