V Drienčanoch mali ježibabu, najvyšších remeselníkov aj súťaže + foto

V Drienčanoch na podujatí Dedina ožíva sa aj tento rok preniesli do sveta rozprávok. Spomínali na spisovateľa P. E. Dobšinského, ktorý pôsobil v obci. Bol v nej farárom a zbieral i písal rozprávky, ktoré boli odprezentované vo viacerých podobách. Návštevníci mali možnosť navštíviť niekoľko dvorov a privítali ich aj najvyšší remeselníci Jano a Ďuro. Divadelníci na chodúľoch znázorňovali mlynárku s múkou a kováča s kladivom. Tancovali a zabávali deti pri remeselnom jarmoku, robili s nimi aj veľké bubliny. Podporoval ich aj bubeník. Podujatie sa konalo po dvojročnej pauze po sedemnástykrát a v jeho úvode sa uskutočnil kráľovský sprievod.

„Dobrovoľníci z obce ozdobovali dvory. Snažili sa, aby sa tam ľudia dobre cítili aj napriek veľkému teplu. Vládla tam milá nálada,“ povedala pre vobraze.sk dramaturgička festivalu Dedina ožíva Stanislava Zvarová z GMOS Rimavská Sobota. Nechýbali gastronomické špeciality v podobe viacerých dvorov a stánkov. Súťaž o kulinársky dvor vyhral Mikroregión Teplý Vrch s ježibabou, ktorá sa postarala o atmosféru po dedine. Najkrajšie vyzdobený, najrozprávkovejší bol medový dvor chalupárov z Banskej Bystrice. S priebehom akcie bol spokojný aj starosta obce Peter Švoňava. „Všetko bolo zabezpečené, ozdobené. Program bol dobrý,“ skonštatoval starosta.

V múzeu slovenskej rozprávky na Pamätnej fare Pavla Emanuela Dobšinského návštevníkov zaviedli do Labyrintu Dobšinského rozprávok na výstave rozprávkových párt, výstave obrazov a prezentácie kalendára Mušiek Ivany Jackuliakovej a Petry Rapčanovej. Na vernisáži odzneli uspávanky v podaní Stanislavy Zvarovej a Jaroslavy Vaculčiakovej z FS Lieščina. Na pamätnej fare bola aj Silvia Kaščáková, autorka knihy Ako Paľko Dobšinský zbieral rozprávky, ako aj vydavateľ knihy Ján Gavura z Prešovskej univerzity. „Od chalupárky Jany Juhásovej sa návštevníci navyše dozvedeli viac o živote a diele P. E. Dobšinského,“ priblížila Zvarová.

Na pódiu v centre obce vystúpilo viacero folkloristov, heligonkárov či rozprávačov a folklórnych súborov Lieščina z Rimavskej Soboty, Bystränky z Rožňavského Bystrého, Vepor z Klenovca s programom Medzi dvoma vŕšky. Podľa Zvarovej veľmi dobrú atmosféru vytvorili aj ľudoví rozprávači Mária Kropáčová a Juraj Matiaš z Folklórnej skupiny Bažalička z Plachtiniec – Príbeliec. Vystúpili aj Martina Ťasková Kanošová s manželom Viktorom Ťaskom a ĽH FS Vranovčan z Vranova nad Topľou.

Celodenné podujatie pritiahlo aj rodiny s deťmi, pre ktoré boli pripravené atrakcie. Zabaviť sa mohli pri aquazorbingu, remeselných tvorivých dielňach, maľovaní na tvár, či envirotvorivých hrách s pracovníkmi CHKO Cerova vrchovina. Na jarmoku remesiel mohli vidieť, tradičné remeslá a mohli podporiť remeselných majstrov.

Návštevníci mohli pozorovať Slnko za pomoci pracovníkov Gemersko – malohontskej hvezdárne v Rimavskej Sobote. Vystavená tam bola aj planéta Zem, ktorú priniesli a priblížili z Krajskej hvezdárne a planetária v Žiari nad Hronom.

Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia a Banskobystrický samosprávny kraj.

Zdroj: vobraze.sk, foto: Viktor Andó