Prezidentka Čaputová udelila štátne vyznamenanie rodáčke z Kokavy. Bancíková bola prvou evanjelickou farárkou

Prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová udelila Darine Bancíkovej, rodáčke z Kokavy nad Rimavicou, štátne vyznamenanie Rad Ľudovíta Štúra II. triedy – in memoriam. A to za mimoriadne zásluhy o rozvoj SR v oblasti kultúry, o demokraciu a jej rozvoj, ľudské práva a slobody a ich ochranu. Štátne vyznamenanie prebrala jej neter Ľudmila Swanová. Prezidentka včera udelila vyznamenanie celkovo 33 osobnostiam pri príležitosti 31. výročia vzniku SR v budove Slovenskej filharmónie.

Darina Bancíková bola prvou slovenskou evanjelickou farárkou. Ako ďalej uviedol hovorca hlavy štátu Martin Strižinec, ktorý podujatie moderoval, musela odolávať svojvôli komunistického režimu, ale aj ľudským predsudkom.

„V roku 1941 sa ako jediná žena zapísala na bratislavskú Evanjelickú bohosloveckú fakultu. V tom čase ešte nemohli byť ženy farárkami, preto musela pracovať ako lektorka, korektorka a učiteľka náboženstva. Prvou slovenskou farárkou sa stala v roku 1951. Niektorí jej spolužiaci však odmietli byť ordinovaní spolu s ňou,“ priblížil Strižinec. Doplnil, že predsudkom a prekážkam čelila aj v duchovnom úrade, ale neodmietla ani najnáročnejšie úlohy, pretože nechcela uškodiť ďalším ženám, ktoré chceli tiež pôsobiť v cirkvi.

„Vo februári 1962 ju zaistila Štátna bezpečnosť. Čelila obvineniu z rozvracania republiky. Súd jej vymeral rok väzenia. Po prepustení pracovala ako robotníčka a úradníčka,“ ozrejmil hovorca prezidentky v úlohe moderátora. „Až v roku 1968 dostala štátny súhlas na kňazskú službu do Veľkého Lomu, kde pôsobila až do dôchodku. Po Novembri 89 sa dočkala súdnej rehabilitácie. Zomrela 30. júla 1999 v Horných Salibách,“ pokračoval.

Bancíková je pochovaná v Kokave nad Rimavicou. „Svojou oddanosťou, priamosťou a charizmou si vedela získať aj veriacich, ktorí spočiatku pochybovali o duchovnom pôsobení žien. Vydláždila cestu mnohým ďalším ženám na Slovensku, ktoré sa odvtedy stali farárkami,“ uviedol Martin Strižinec.

Prvej žene-farárke odhalili v Kokave na Rimavicou pamätnú bustu


Zdroj: vobraze.sk, foto: FB prezidentky Z. Čaputovej