Na Salaši pod Maginhradom bude súťaž vo varení baraních špecialít. Ukončia pastiersku sezónu po desiatykrát

Foto: Martin Babarík

Na Salaši pod Maginhradom pri Veľkých Teriakovciach si opäť pripomenú starý zvyk, ukončenie pastierskej sezóny. Pôjde už o desiatykrát, čo sa pri Veľkých Teriakovciach stretnú priaznivci ovčiarstva, starých zvykov spojených so svätým Demeterom alebo Mitrom. Konať sa bude 14. októbra. Súčasťou celodenného podujatia bude aj varenie špecialít z baraniny. Štartovné je podľa organizátorov bezplatné. Prihlásiť sa môžete do 30. septembra.

Vzhľad, chuť, vôňu, konzistenciu a servírovanie tradičných i netradičných špecialít, ktoré pripravia v súťaži 5-členné družstvá, bude aj tento rok hodnotiť odborná porota. Variť sa bude pri humne. Na základe hodnotenia určí víťazné družstvá v dvoch súťažných kategóriách: Cena za tradičnú špecialitu (regionálne alebo slovenské jedlo) a Cena za netradičnú špecialitu (zahraničné alebo iné jedlo).

Návštevníkov podujatia čakajú ukážky prác na salaši, tance a hudba pastierskej valaskej kultúry, baranie špeciality, trh regionálnych produktov či aktivity pre deti a nebudú chýbať ani najznámejší valasi Maťko a Kubko.

Prihlásiť sa je potrebné najneskôr do 30.09.2023, a to vyplnením a odoslaním elektronickej prihlášky.

Program by mal začať o 10:00 hod. ukážkami prác na salaši ako sú strihanie oviec, odváranie žinčice, výroba syrov, pareníc a bryndze či spracovanie ovčej vlny. Nebudú chýbať ani regionálne produkty, kultúrny program a sprievodné aktivity. Bodkou na záver bude sprievod bačov a valachov ukončený vyúčtovaním s majiteľom oviec.

Na Salaši pod Maginhradom bolo zúčtovanie. Bačov prirovnali k terajším podnikateľom + foto a video

Zdroj: vobraze.sk, malohont.sk