Na kostolnej veži natierali najvyššiu časť strechy

Na streche evanjelického kostola v Rimavskej Sobote je nový náter. Ide o súčasť rekonštrukčných prác, ktoré prebiehajú už pár mesiacov. Čoskoro by mala byť odstránená značná časť lešenia a verejnosť sa aspoň navonok bude môcť oboznámiť s tým, čo sa doteraz podarilo urobiť. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedla evanjelická farárka Viktória Lisáková, práce budú čoskoro ukončené, nakoľko sa minie objem získaných financií. Pokračovanie je v nedohľadne. Prostriedky mali z verejnej zbierky, ako aj z rôznych projektov. Na celú opravu veže by podľa nej odhadom potrebovali približne 120-tisíc eur, k dispozícii mali však polovicu. V súčasnej dobe sa pritom zvyšujú aj ceny materiálov. Prácam predchádzal reštaurátorsky výskum.

Napriek tomu, že je veža v rekonštrukcii, bohoslužby prebiehajú podľa harmonogramu a aktuálnych epidemiologických nariadení.

Kostol bol postavený v barokovo-klasicistickom štýle v rokoch 1787 až 1790. Patrí medzi historické dominanty mesta. Vo veži boli v minulosti sprístupnené historické priestory s knižnicou, starými fotkami či pôvodným organom z kostolíka na Dúžavskej ceste.

Evanjelická farárka Viktória Lisáková ďalej avizuje, že majú nové rozhodnutie z ministerstva vnútra a finančná zbierka tak pokračuje. Ak by ste chceli podporiť rekonštrukciu, ľubovoľný finančný príspevok môžete zaslať na transparentný účet SK76 0900 0000 0051 7004 1211.

Zdroj: vobraze.sk, foto: vobraze.sk, archív Viktória Lisáková