Majiteľ vysvieteného domu prezradil spotrebu svetielok + video

Nadštandardne vyzdobený rodinný dom v Rimavských Janovciach je rozsvietený aj tento rok. Rodina Cerovských ho po večeroch zapína už roky, aby sebe i okoloidúcim spríjemnili atmosféru sviatkov. Po večeroch sa tak pri ňom zastavuje viacero áut. Ondrej Cerovský, ktorý je strojcom výzdoby, pre vobraze.sk prezradil, že tento rok majú na dome okolo 23 tisíc svetelných bodov. Ich inštalácia trvá niekoľko týždňov.

Keďže sa viacerí zaujímajú, akú spotrebu má takáto veľká výzdoba Cerovský uviedol, že to má spočítané presne. „Mám moderné hodiny s aktuálnou spotrebou a podľa tých som nameral aktuálnu spotrebu okolo 930-950 wattov na hodinu. To nie je ani jeden kilowatt (kWh), elektrický ohrievač máva pritom odber okolo dvoch kilowattov,“ poznamenal Cerovský, ktorý je vyučeným automechanikom. „Tentokrát je svetelných bodov menej po minulé roky. Dva roky dozadu sme dosiahli métu 30 tisíc a s počet svetielok už uberáme,“ dodal.

Svetielka blikajú a sú to LED-ky, preto je podľa neho spotreba nízka. „Nie je to veľa, bol som tiež milo prekvapený, lebo vlani som to meral a vychádzalo to na 1,4 kWh. Teraz som to premeral s menším počtom svetielok a kilowatt som nedosiahol,“ hovorí. Ako podotkol, svietidlá sa už kazia a priebežne ich aj dopĺňal. Z jeho skúseností však vyplynulo, že drahé svietidlá z Číny nemajú oveľa dlhšiu životnosť ako tie lacnejšie a pokazia sa skoro rovnako. 

Okoloidúce autá sa často zastavujú pri dome Cerovských, aby si vychutnali jeho kúzlo. Bývajú na ulici, ktorá je súbežná s hlavnou cestou prechádzajúcu cez obec. Väčší záujem návštevníkov Cerovský ako vlani nezaznamenal. „Našťastie nám ľudia nezvonia, aby sa dozvedeli viac. Skôr ma oslovia, keď ma vidia vonku, tak sa vypytujú,“ hovorí.

Tohtoročný Silvester plánujú stráviť na akcii pri miestnej hasičskej zbrojnici u dobrovoľných hasičov, kde dostali pozvanie. Nový rok doteraz zvykli vítať pred svojimi domami, spolu aj so susedmi, čo majú tiež vyzdobené domy. Svetielka plánujú využívať do Troch kráľov.

Medzi Cerovského koníčky patria motorky. Je niekoľkonásobný majster Slovenska v šprinte motocyklov v kategórii M2. Jeho priaznivci ho môžu vidieť aj na budúci rok na pretekoch v zrýchlení na jeho obľúbenej motorke Suzuki GSX-R 750. „Trochu som už preteky zredukoval, ale aj tento rok som šiel ešte aj Slovakia Ring,“ povedal s úsmevom. Spolu s manželkou Katarínou majú dve dcéry, 13 a 16-ročné. 

Zdroj: vobraze.sk