V príprave kruhovej križovatky za 3,6 mil. eur sa začalo so stavebným konaním

Skrižoavtka na Sobôtka - foto: Robert PIatrik

Súčasťou kruhovej križovatky na Sobôtke v Rimavskej Sobote bude aj nadštandardne osvetlený priechod pre chodcov. V súčasnosti tam chýba akýkoľvek priechod. Široký má byť tri metre a spojený má byť so súvisiacimi chodníkmi postavenými na pozemkoch vo vlastníctve SR, BBSK či mesta. Jeho súčasťou má byť aj zvýraznené dopravné značenie. Ako pre vobraze.sk uviedol hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi, vydané bolo územné rozhodnutie a požiadali žiadosť o stavebné povolenie. Podľa informácií Okresného úradu Banská Bystrica sa stavebné konanie na kruhovú križovatku už začalo a oznámil upustenie od ústneho konania a miestneho zisťovania.

V prípade úspešného zrealizovania medzinárodného tendra na realizátora prác SSC predpokladá začatie prác v máji 2023 a realizovať sa majú bez uzavretia cesty. Podľa Guziho ide o výstavbu štvorramennej turbo-okružnej dvojpruhovej križovatky priemeru 50 metrov. „Predpokladané náklady stavby sú 3 610 000 eur s DPH. Stavba bude spolufinancovaná zo zdrojov EÚ,“ uviedol Guzi. Projektovú a inžiniersku činnosť zabezpečuje spoločnosť RS-Real Rimavská Sobota. Súčasťou výstavby má byť aj viac ako stometrová protihluková stena smerom k rodinným domom na Sobôtke. Vysoká má byť tri metre.

Štvorramenná turbo-okružná križovatka by mala mať dostatočnú kapacitu aj pre výhľadové obdobie v roku 2040. Dĺžka nevyhnutej úpravy cesty I/16 pre zriadenie spomínanej križovatky je 430 metrov, cesta I/72 sa upravuje v dĺžke 120 metrov a cesta II/531 na úseku 112 metrov. Jej výstavba si vyžiada preloženie vodovodu či elektrických rozvodov. „Vhodným postupom výstavby bude potrebné zabezpečiť, aby aj počas stavby boli vedenia funkčné s minimálnymi prerušeniami prevádzky,“ avizuje banskobystrický okresný úrad.

Plánujú aj križovatku cez areál bývalého cukrovaru
SSC podľa Guziho uvažuje o výstavbe bez nutnosti postavenia obchádzok. Bude však potrebné čiastočne smerom od centra odkloniť dopravu z Cukrovarskej ulice (c. II/531). Opačný smer z križovatky do centra bude v princípe zachovaný (okrem smeru od Košíc do centra). „Prípadne, ak už bude postavená, tak by sa pre účely obchádzky dala využiť aj plánovaná križovatka Košická – areál bývalého cukrovaru a spojovacia komunikácia s vyústením na Cukrovarskú (II/531) pri ČSPL Tanker,“ dodal Guzi.

Zdroj: vobraze.sk