Sedeli sme v najrýchlejšom aute, hovorili aj s motorkárom Ondrejom Cerovským + VIDEO

Ondrej Cerovský s manželkou Katarínou – Suzuki GSX-R 750

Vyše 400 meraných duelov majú za sebou fanúšikovia najrýchlejších áut, ktoré sa nedávno stretli na letisku pri Boľkovciach. Upravené pretekárske autá, ale aj pouličné stroje prevetrali na 201 – metrovej trati. Motoristické podujatie Teatro Power fest si zapísalo do histórie už 17-ty ročník. So zrýchlením pritom začínali v centre Rimavskej Soboty.

Diváci mali možnosť vidieť najrýchlejšie autá vo viacerých kategóriách, od benzínov, cez naftové či nitrom preplňované motory. Zaujímavosťou týchto pretekov je, že sa tu stretávajú majitelia áut, ktorí si úpravy a vylepšenia robia vo vlastnej dielničke, až po milionárov na Lamborgini, Nissanoch GTR, Audi či Mercedesoch. „Bolo tu zo všetkého trochu. Od majiteľov áut, ktoré si upravujú v garážach až po takých, ktorí si kúpia auto za 100 tisíc eur a do úpravy vrazia ďalších 100 tisíc eur,“ poznamenal podpredseda Slovenskej šprintérskej asociácie Peter Kovács, ktorý bol s podujatím spokojný. „Najdôležitejšie, čo môže byť, je, aby sa nestala nehoda,“ povedal pre vobraze.sk. na pretekoch a vyzdvihol pestrosť rýchlych strojov. Dôležité podľa Kovácsa bolo aj to, že ľudia si užili pekný slnečný deň, bez akýchkoľvek myšlienok na nejakú pandémiu. „Ľudia sa potrebujú prevetrať. Nielen telo, ale aj dušu,“ uzavrel.

Prišli aj tri najrýchlejšie Jeeapy na Slovensku – Jeep Grand Cherokee Trackhawk s výkonom 900 koní. Novinkou bolo zaradenie podujatia do okruhového seriálu Abarth 500 Cup. Videli sme aj tisícku MB s motorom 2,5 VTEC, ktorá pokorila Lamborghini Huracan, či motorky s výkonom okolo 500 konských síl. My sme mali možnosť si sadnúť do najsilnejšieho auta, ktoré dosiahlo na trati čas 6,401 sekundy pri rýchlosti 197 km/h. Za volantom upraveného Nissanu GT-R o výkone 1 100 koní sedel Zsolt Jóba z Nových Zámkov. Je držiteľ slovenského národného šprintérskeho rekordu so streetovým autom, vhodným aj na pouličné jazdenie.

Peter Hron zo Slovak GTR

Viac o komunite Slovak GTR, ktorá združuje všetkých majiteľov GTR-iek na Slovensku a veľkú časť v Čechách, nám prezradil Peter Hron. Podľa jeho slov chodievajú ako na šprinty, tak isto aj na kopce alebo roadtripy. „Aby sme ich ukazovali ľuďom a snažili sa podeliť o tie zážitky s tými autami,“ povedal pre vobraze.sk Hron. Ako poznamenal, autá vylepšujú každým rokom a zaútočiť na celkovú druhú priečku. „To je taký náš cieľ na túto sezónu. Jazdiť na takomto aute je úžasné. Je veľmi dobre naladené,“ priblížil. „Na tom aute je prekopané naozaj všetko, od sania, vstrekov, snažili sme sa vytiahnuť maximum z rokmi existujúcej platformy,“ hovorí a dodáva, že v aute sú komponenty od renomovanej americkej úpravárenskej dielne a prevodovka od austrálskej firmy. Ako upozornil, k najvyššiemu výkonu sa dostávajú pomocou „launch control“ v systéme. „Ide o to, aby to vedel vodič zapnúť na začiatku. Automat potom odomkne strašne veľa potenciálu toho auta, ktorý je štandardne zamknutý.

Motorkár Ondrej Cerovský sa prišiel otestovať aj napriek hendikepu

Medzi motorkármi bol najrýchlejší Peter Herc z Nevidzian na drag špeciáli Suzuki GSX-R 1000 nitro. Osminu míle s pevným štartom pokoril za 5,954 sekundy a dosiahol rýchlosť 210 km/h.

Domácim pretekárom na trati bol aj Ondrej Cerovský z Rimavských Janoviec na Suzuki GSX-R 750. Je niekoľkonásobný majster Slovenska v šprinte motocyklov v kategórii M2. Ako pre vobraze.sk Cerovský uviedol, na domáce preteky ho to pritiahlo, aj keď už aktívne nesúťaží. „Sú to najbližšie preteky, ktoré môžem absolvovať. Hlavne som sa prišiel pozrieť na to, ako napreduje konkurencia. Už dva roky nejazdím, ale keďže sú to domáce preteky, tak som to prišiel skúsiť,“ povedal Cerovský. V kvalifikácii bol v kategórii M3 druhý, ale finále sa mu podarilo vyhrať. „Aj napriek môjmu momentálnemu hendikepu – váhovému. Nabral som 18 kilogramov. Prišiel som sa otestovať, koľko toho ešte s takými kilami dokážem,“ povedal s úsmevom. Adrenalín z jazdy si pripomenul, no na ďalšie preteky sa podľa jeho slov nechystá.

V Boľkovciach bola aj statická scéna s výnimočnými autami. Nechýbala ani jedinečná moto show v podaní dvojnásobného vicemajstra sveta v stuntridingu. Zdenko Rybár predviedol kaskadérske kúsky svetového rangu.

Zdroj: vobraze.sk, video dragracing.sk