Icuka sa vrátila do Rimavskej Soboty

V uliciach Rimavskej Soboty v týchto dňoch vídať opäť Helenu Váradiovú, prezývanú  Icuka. Je bezdomovkyňa, ktorá však približne dva roky strávila v DSS Femina vo  Veľkom Blhu, kde bola súčasťou kolektívu a za pomoci iných sa jej život po zdravotnej i sociálnej stránke zlepšil.  

Z ťažkého života na ulici dostala novú šancu asi pred tromi rokmi. Pomocnú ruku jej podali pracovníci z Mestského úradu v Rimavskej Sobote. Tento mesiac však z Veľkého Blhu odišla. Podľa našich informácií bolo jej rozhodnutie dobrovoľné a odišla na vlastnú žiadosť s tým, že chce byť v meste a pôjde k tete. Informáciu pre vobraze.sk potvrdili aj na odbore sociálnych vecí na Mestskom úrade.

Stretli sme ju na lavičke na Námestí Š. M. Daxnera koncom minulého týždňa. Ako pre vobraze.sk uviedla, vo Veľkom Blhu bola dva roky, no rozhodla sa vrátiť do mesta. Dôvod nekonkretizovala, ako ale dodala, robila v kuchyni a boli tam na ňu dobrí. V súčasnosti by mala prespávať v bývalom internáte s ostatnými bezdomovcami. V zime plánuje bývať v nocľahárni, ktorú samospráva mieni otvoriť v polovici októbra. 

Na ulici Icuka predtým strávila viac ako dvadsať rokov. Osud sa s ňou nemaznal. V detstve mala otca alkoholika a v 15-tich odišla z domu v Martinovej. Najviac času trávila v spoločnosti bezdomovcov, ktorí jej boli najbližší. 

Icuka sa vytratila z ulíc R. Soboty a dostala novú šancu na život

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“