
Gemersko-malohontské múzeum v Rimavskej Sobote by malo obnoviť priestory za 900-tisíc eur. Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) získal na tento účel finančné prostriedky z európskych zdrojov, konkrétne z cezhraničného projektu Interreg. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková. Pôjde o rekonštrukciu novej stálej expozície. Má ísť o veľké zmeny. „Projekt je súčasťou cezhraničnej spolupráce s partnermi z Maďarska a jeho ciele siahajú ďaleko za hranice bežného rekonštrukčného zásahu. Múzeum sa po rekonštrukcii premení na moderné centrum kultúrneho dedičstva so zameraním na interaktívne prezentácie a vzdelávacie programy,“ uviedol riaditeľ odboru kultúry Úradu BBSK Peter Černek.
Momentálne prebieha príprava projektovej dokumentácie na stavebnú časť, samotné práce by mali začať v priebehu budúceho roka. Ako ďalej pre vobraze.sk uviedla riaditeľka múzea Éva Kerényi, dobrú správu o podporení projektu im oznámili v novembri minulého roku. „Zmluva zatiaľ ešte nebola podpísaná,“ priblížila riaditeľka.
Gemersko-malohontské múzeum patrí k najstarším na Slovensku. Zatiaľ v ňom v januári robili architektonicko-historický výskum. Návštevníci múzea môžu na chodbách vidieť časti pôvodných stien z polovice 19. storočia. „Ide len o minimálne zásahy. Vidno tam pôvodnú farbu i to, kde boli zamurované okná, otvory, či oblúky,“ priblížila riaditeľka s tým, že týmto krokom majú byť zistené jednotlivé fázy vývoja budovy od jej pôvodnej funkcie kasární až po súčasný status múzea. Zatiaľ o tom závery nemajú, výsledky majú byť podkladom pre kompletnú rekonštrukciu druhého podlažia múzea, vrátane novej stálej expozície. Múzeum je zatiaľ otvorené bežne. Riaditeľka naznačila, že tak plánujú minimálne v prvom polroku. Zriaďovateľom GMM je Banskobystrický samosprávny kraj.
Zdroj: vobraze.sk, tlačová správa BBSK – Lenka Štepáneková
Najstarší nález podkovy z územia Gemera-Malohontu pochádza od Jestíc a zaniknutého hrádku. Archeológovia robili výskum na hrade Drienok