V Hrnčiarskej Vsi už otvoria domov dôchodcov

Termín otvorenia domova dôchodcov v obci Hrnčiarska Ves je známy. Ako pre vobraze.sk uviedla Lucia Bížová, ktorá je garantom sociálnych služieb spoločnosti Schmitlpharm, otvoria ho v pondelok 2. mája. „Ide o jednu z dvoch budov, nachádza sa pri obecnom úrade,“ priblížila Bížová, podľa ktorej majú už jednu pani a ďalších dvoch-troch v štádiu vybavovania papierov. „Rozhodli sme sa však, že už otvoríme aj s tou jednou záujemkyňou,“ podotkla. Podľa jej slov ešte stále čakajú na kontrolu verejného obstarávania, no nákup najpotrebnejších vecí k tomu, aby mohli otvoriť, zatiaľ vyriešili vo vlastnej réžii. 

So sprevádzkovaním domova pôvodne počítali v začiatkom tohto roka. V obci Hrnčiarska Ves ide o dve stavby, ktorých kapacita je 12 klientov. Do postavenia dvoch budov bolo podľa Bížovej preinvestovaných približne 1,8 mil. eur. Zdôraznila, že projekt počítal so sumou 1,6 mil. eur a 95 percent bolo hradených z eurofondov. 

Podľa starostu Jána Melichera v novopostavených budovách nájdu miesto ľudia z obce, ako klienti a opatrovatelia. „Všetko je skolaudované, pripravené,“ povedal starosta obce Ján Melicher. Podľa jeho slov problém bol s verejným obstarávaním a s nedostatkom polohovateľných postelí konkrétneho typu, ktorý bol uvedený na preplatenie. „Keby bola uvedená len polohovateľná posteľ, tak už by dávno bolo po probléme,“ dodal. S dvomi novými budovami je spokojný. „Je využitý pozemok, máme dve nové krásne budovy, ktoré nám odtiaľto nikto neodnesie a budú mať robotu aj ľudia,“ hovorí Melicher, podľa ktorého by možno domovy dôchodcov mohli byť prístupné aj pre ľudí z vyhoreného domova v Prešove. 

domov dôchodcov Hrnčiarska Ves

Spoločnosť Schmitlpharm má v pláne postaviť domov dôchodcov aj v Hnúšti. Vzhľadom na zdražovanie a udržateľnosti projektu však chcú využiť možnosť financovania nie cez Štátny fond rozvoja bývania, ale z Plánu obnovy. Požiadali ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny o prehodnotenie podmienok realizácie, ako aj udržateľnosti projektu. „Zatiaľ sa ťažko riešia projekty. Sme v štádiu, že by sme to spravili cez Plán obnovy, až z toho niečo bude. Tento kvartál mali nejaké výzvy vyjsť, ale nevyšli,“ podotkla Bížová. 

Budovy domova dôchodcov sú postavené. Čakajú na nákup zariadenia

Zdroj: vobraze.sk