V Hrnčiarskej Vsi sa bude hodovať. Súťažiť budú vo varení kapusty

Milovníci dobrého jedla sa opäť stretnú v obci Hrnčiarska Ves. Po vydarenej akci zabíjačkových špecialít, počas fašiangov, pripravujú ďalšiu akciu. Tentokrát bude zameraná na kapustu a spojená bude aj s vatrou slobody. Hrnčiarsku kapustu už varia desiatykrat. Jubilejný ročník Hrnčiarskej kapusty podľa starostu obce Jána Melichera bude 6. mája o 13.00 hod. v areáli miestnej základnej školy. „Podujatie má prispieť k tomu, aby sa ľudia zabavili a podebatovali medzi sebou,“ avizuje starosta s tým, že počet súťažných tímov zatiaľ nie je obmedzený. Majú mať aspoň štyroch členov. „Stoly budú mať pripravené, všetko im zabezpečujeme. Prinesú si len mäso, ingrediencie, ktoré im treba a kotlík. Súťažiaci majú full servis. Štartovné sa neplatí,“ priblížil Melicher. Obec podľa neho zabezpečí lyžice, misky, chlieb, utierky, prístup k vode, drevo, servítky, hubky na umývanie.

Predchádzajúce ročníky majú podľa starostu veľmi dobré ohlasy. Posledne súťažilo asi osem tímov. „Zatiaľ žiadny víťaz svoje prvenstvo neobhájil. Každý má šancu vyhrať a vždy tu máme niečo nové. Prídu noví ľudia z okolitých dedín, či mesta Poltár, ktorí stále niečo nové navaria. Kapusta sa dá robiť na veľa spôsobov. Uvidíme, čím nás prekvapia,“ podotkol s tým, že jedno družstvo majú vytvoriť aj poslanci obecného zastupiteľstva. „Dúfam, že tomu bude tak aj teraz,“ dodal.
Zo skúseností družstvá kapustu varili s klobásou, údeným mäsom či mletým mäsom obaleným do kapustových listov.

K vareniu Hrnčiarskej kapusty sa tejto obci dostali tak, že sa chceli odlíšiť od ostatných, kde sa robí guláš, držky, či zemiaky. Symbolika práve kapusty je spojená aj s keramickými súdkami na kyslú kapustu, ktoré vyrábajú v Šamotke v susednej obci Hrnčiarske Zalužany. Porotu sa podľa starostu snažia zložiť tak, aby aspoň jej polovicu tvorili ľudia, ktorí majú skúsenosti s gastronómiou. „Nemusia mať ale na to papier, sú to aj obyčajní ľudia, ktorí vedia chutne navariť a vierohodne posúdiť kvalitu jedál,“ skonštatoval Melicher.

V obci prebieha investičná akcia. V centre dediny vznikne kultúrno-oddychová zóna. Vzniká tu aj fontána a pribudnú chodníky, lavičky, stoly či parkovisko. V obci začali robiť tento rok aj cyklocestu, ktorá má spojiť mestá Poltár a Rimavskú Sobotu. V prípade skoršieho príchodu na akciu sa ľudia môžu ísť občerstviť na Maštinskú šťavicu. Do obce sa dostanú od Hrachova, Oždian, či od Poltára.

Zdroj: PR-správa