Chátrajúci internát by mali zakonzervovať. K tomuto názoru sa prikláňajú občania + video

Budova bývalého internátu v pozadí

Budúcnosť bývalého internátu na Školskej ulici v Rimavskej Sobote, ktorý už roky nemá využitie a chátra, je naďalej nejasný. Kolotoč rozhodovania, čo by v ňom mohlo byť, sa opäť roztočil. Nakoľko viaceré diskusie v laviciach mestského zastupiteľstva za uplynulé roky nepriniesli riešenie, vyjadriť sa mali aj obyvatelia mestskej časti, do ktorej internát spadá.

Pred bezdomovcami, ktorí ho neoprávnene využívajú, by ho malo uchrániť zakonzervovanie približne 200 prízemných okien a dverí v hodnote takmer 40 tisíc eur. K tomuto názoru sa priklonila za daných možností väčšina tamojších ľudí. Má tak byť do doby, kým sa nerozhodne inak. Bolo to približne 37 obyvateľov, ktorí prejavili záujem o veci verejné a prišli uplynulý piatok na verejný hovor. Ten bol zvolaný práve kvôli internátu. Ako odznelo na hovore, v internáte už veľmi nie sú bezdomovci, lebo pomreli na matracoch. Sú tam skôr len príživníci, ktorí využívajú systém a znepríjemňujú životy okolitých ľudí. Priblížila názor na internát účastníčka hovoru, ktorá podľa jej slov neďaleko v bytovom dome bývala roky.

Situácia je najpálčivejšia za obdobie posledného 2,5 roka. V okolí budovy je štipľavý dym, požiare a obyvatelia nechcú pomaly púšťať vonku deti.

Už pred rokmi sa uvažovalo o internáte, ako o prerobení na domov dôchodcov. Ako na zasadnutí vysvetlila Elena Martinovičová z Implementačnej agentúry Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR, podľa súčasnej legislatívy budova nie je vhodná na domov dôchodcov kvôli svojej veľkosti. Zastáva skôr názor komunitných služieb, terénnych, ambulantných služieb a nie toho, aby sa seniori segregovali a dávali na jedno miesto, aby sa už nikam ani nepohli. Podľa jej slov priblížila len informácie, čo umožňuje v súčasnosti zákon.

Ďalšou možnosťou je prebudovanie veľkej budovy na byty. So zámerom už párkrát prišlo mesto, ktoré sa snaží nájsť možnosť, ako v súčasnej finančnej situácii budovu využiť čo nejefektívnejšie. Podľa primátora mesta Jozefa Šimka však z vlastných zdrojov nevedia financovať rekonštrukciu, a preto sa snažia robiť kroky v zmysle toho, čo umožňujú finančné možnosti mesta.

Podľa slov primátora si určite nevie predstaviť, že by investovali do zbúrania budovy. „Potom je tu ešte alternatíva, predať to, ale budúci vlastník si potom s objektom už urobí čo chce. Ale prebudovať na podnikatelské účely, predajne, nie je to možné, lebo mesto na to financie nemá,“ povedal primátor.

Viac z verejného hovoru vám prinášame vo vyše hodinovom zázname.

Zdroj: vobraze.sk