Časť utečencov ubytovali na Teplom Vrchu. V okrese ich evidujú približne sto

Turistické ubytovanie na Drienku na Teplom Vrchu

V okrese Rimavská Sobota evidujú priblžine stovku obyvateľov z Ukrajiny, ktorí utiekli zo svojej krajiny pre vojenský konflikt. Ide o ľudí, o ktorých majú obce vedomosť. Drvivú väčšinu prichýlili obyvatelia vo svojich domoch. Utečenci sú ubytovaní aj na Teplom Vrchu. Ako ďalej pre vobraze.sk vysvetlil Karol Anger, vedúci odboru krízového riadenia na Okresnom úrade Rimavská Sobota, ide o evidovaných občanov, ktorí sú tu ubytovaní dlhodobejšie, nejde tak napríklad o tranzit ľudí, ktorí len prechádzajú. 

„Máme ich tu okolo dvadsať. Poskytujeme im ubytovanie a stravu,“ povedala pre vobraze.sk Jana Janšová, starostka obce Teplý Vrch.

Poda jej slov ide o ženy a deti, ktoré utekali z oblastí, kde sa už bombardovalo a kde sa museli skrývať. „Potom sa postrácali na hraniciach a museli sa hľadať. Za prvou partiou prišla ešte druhá. Prišli len s igelitkami. Nechávame im ešte čas, aby sa etablovali. Sú však zlaté, lebo by chceli prácu. Zorganizovali brigadu, že nám pomôžu vyčistiť okolie Drienka. Chcú sa nejakým spôsobom zavďačiť,“ dodala starostka obce. Ako podotkla, obyvatelia aj organizácie im veľmi pomohli s vecami. „Čo potrebujeme, sa dohodneme. Nie je až taká veľká jazyková bariéra. Chcú sa vrátiť na Ukrajiny, až budú mať kam,“ podotkla.  

Na okresnom úrade postupujú podľa požiadaviek koordinačného centra zo Sobraniec a príchod ľudí riešia operatívne. „Teraz máme požiadavku vytvoriť 50 miest,“ avizuje Anger, podľa ktorého preto monitorujú stav telocviční pre prípad, že by nárazovo bolo treba ubytovať viac ľudí. „Každý okres má takú povinnosť,“ hovorí a dodáva, že všetky štátne zariadenia sú nahlásené pre tento účel ubytovania. Jedno z nich je napríklad chata Lesov SR na Kurinci. 
Zároveň dodal, že od pondelka je vybratý na určitý čas jeden z krajov, do ktorého smerujú severným alebo južným koridorom. Aktuálne ide o Žilinský kraj. Kedy príde na rad Baskobystrický, Anger zatiaľ uviesť nevedel, nakoľko postupujú podľa určení ústredného krízového štábu. 

AKTUALIZOVANÉ: Pômôcť obyvateľom Ukrajiny môžete aj lyžovačkou na Kokave. Humanitárna zbierka je aj v GMM

Zdroj: vobraze.sk