Sysle v GMM sa na zimný spánok neuložili

Výstava SYSLE GMM Rimavská Sobota

Sysle, obľúbená atrakcia pre rodiny s deťmi. Počas leta ich pri Muráni navštevovali ľudia v hojnom počte. Kŕmili ich a fotili sa s nimi. Parkujúcich áut pri hlavnej ceste bolo až toľko, že neraz spôsobovali dopravné obmedzenia v aj tak problémovej oblasti na parkovanie. V týchto dňoch by už mali byť sysle uložené na zimný spánok, hibernáciu. Trvá zhruba 6 až 7 mesiacov.

Sysle, ktoré sú súčasťou výstavy v Gemersko-malohontskom múzeu v Rimavskej Sobote, ale zimovať nebudú. Navštíviť ich môžete do konca januára. Okrem milých fotografií sme v jednej z miestností na prízemí múzea našli aj preparáty týchto hlodavcov. Tí menší si mohli vyskúšať, aké je to v sysľom tuneli. Prostredníctvom hier si zároveň overili, či poznajú aj ich susedov. Návštevníci múzea vďaka tomu spoznajú stavbu tela sysľa pasienkového, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov, ako aj ostatné druh živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor.

Výstava SYSLE GMM Rimavská Sobota

V letných mesiacoch bolo ich hlavnou starosťou prijímať čo najviac potravy, poriadne pribrať a vybudovať si dostatočné tukové zásoby na prečkanie a prežitie zimy. Ako sme sa dozvedeli v GMM, spia vo svojich komôrkach, starostlivo zateplených. Počas spánku u nich dochádza k poklesu metabolizmu. Ich telesná teplota sa znižuje až na 0 – 2 stupne Celzia a ich srdce udrie len 1 až 3 krát za minútu. Pravdepodobne z dôvodu, aby si chránili mozog pred nepriaznivým vplyvom dlhodobého podchladenia. Tento stav, takzvaný torpor, niekoľkokrát prerušia a telesná teplota sa im krátkodobo zvýši na takmer normálne hodnoty.

Výstava SYSLE GMM Rimavská Sobota

Tento proces je však energeticky veľmi náročný. Preto sa žiaľ stáva, že jedince, ktoré si nevytvorili dostatočné tukové zásoby, neprežijú a zo zimného spánku sa už nezobudia. Zimný spánok má nepriaznivý vplyv na ich pamäť, no podobne ako iným živočíchom upadajúcim do zimného spánku im umožňuje prečkať obdobie, v ktorom by trpeli nedostatkom potravy. Vďaka hibernácii tiež žijú dlhšie ako iné cicavce ich veľkosti. Najdlhšie spia samice, menej mláďatá a najmenej samci. Výstavu Syseľ dopĺňajú aj nahrávky zvukových prejavov sysľov a videá z pozorovania sysľov na sysľovisku Biele vody pri Muráni.

sysľovisko Biele vody
Sysľovisko Biele vody pri Muráni

Syseľ pasienkový je v súčasnosti na Slovensku zaradený do kategórie ohrozených druhov. Ochrane sysľa pasienkového sa v súčasnosti na Slovensku venuje niekoľko organizácií. Jednou z nich je aj občianske združenie Živá planina zamerané na ochranu biologickej rozmanitosti a environmentálnu osvetu.


Kurátorkou výstavy je Monika Gálffyová . Ako pre vobraze.sk priblížila riaditeľka GMM Oľga Bodorová,  vstup na výstavu je umožnený verejnosti na základe aktuálnych pandemických opatrení v režime OTP.

Aktuálne v GMM, ktoré je piate najstaršie na Slovensku nájdete aj výstavu o Rimavskej Sobote Výstava zachytáva 750 rokov existencie mesta R. Sobota – vobraze.sk

Výstava zachytáva 750 rokov existencie mesta R. Sobota

Zdroj: vobraze.sk, GMM Riamvská Sobota