Socha Jánošíka je už na Vepri. Pozrite si fotogalériu Jána Čajka z vynášania. Zbierka je úspešná a pribudne aj pamätná tabuľa

Pozrite si fotogalériu Jána Čajka z Klenovca, ktorý atmosféru vynášania ťažkej sochy Jánošíka zachytil svojím objektívom. Patrí k občasným účastníkom tohto podujatia ale tentokrát si ho nenechal ujsť aj napriek pracovným povinnostiam. „Som rád, že som sa dostal na túto akciu a mohol si vyjsť do našej peknej prírody,“ povedal pre vobraze.sk Ján Čajko z Klenova, ktorý podujatie dokumentoval. Ako ďalej priblížil, je vodič z povolania a len v noci sa vrátil domov zo zahraničia. Na druhý deň bol už opäť na cestách.

Akcia sa podľa neho vydarila aj vďaka veľkému množstvu dobrovoľníkov, ktorí sa podujatia zúčastnili a neskôr aj zabavili s folkloristami. Zaujala ho výstava fotografií Pavla Trnavského, raritou bol aj desať mesačný chlapček. Financie na sochu sú hradené z verejnej zbierky, ktorá pokračuje do konca mesiaca.

Podľa slov starostu Rimavských Zalužian Milana Medveďa je už teraz zbierka úspešná. „Potrebovali sme vyzbierať dvetisíc eur, ale vyzbierali sa finanie aj priamo na akcii, čo bolo vyše 400 eur. Do konca mesiaca spravíme vyúčtovanie,“ povedal pre vobraze.sk Medveď. Ako podotkol, financie, ktoré budú navyše použijú tak, že na starej Varte spravia drevenú tabuľu s menami ľudí, ktorí pomohli či prispeli na túto akciu. „Bude to vypaľovaným písmom na dreve. Akcia dopadla veľmi dobre. Mysleli sme ale, že ho tam nedáme a budeme musieť poprosiť horolezcov. Nakoniec sa potvrdilo, že veľa ľudí vie aj slona premôcť. A tak to aj bolo,“ podotkol.

Pozrite si video z vynášania vyše 200 kilovej sochy na posledných metroch


Autorom sochy je rezbár Pavel Švantner. Viac o ňom sa dočítate v predošlom článku pod názvom Na Vepor vyniesli vyše dvestokilovú sochu Jánošíka. Jej autorom je umelecký rezbár Pavel Švantner + video – vobraze.sk