Najviac odpadu bolo v Tomašovej. Po jarnom upratovaní bude k dispozícii zberový dvor. Ľudia tam ale chodia málo

Počas jarného upratovania pribúda v Rimavskej Sobote z roka na rok viac smetí. Ako pre vobraze.sk priblížil riaditeľ Technických služieb mesta Tibor Barto, zber vo viacerých lokalitách mesta už skončil, kontajnery sú ale ešte stále vyložené v mestských častiach Dúžava, Mojín, vyšná a Nižná Pokoradz či Sabová. Od štvrtka bude však kontajner ešte na Ulici Dobšinského.
Veľkoobjemové kontajnery obyvatelia podľa jeho slov využili opäť nad mieru. Do mestskej časti Tomašová tento rok vyložili až tri kontajnery. „Ale ani to nepomohlo, lebo ešte ďalších päť kontajnerov odpadu ľudia vysypali vedľa. A to sme boli meniť kontajnery v sobotu aj nedeľu. A aj tak v pondelok bol zas neporiadok,“ povedal Barto a dodal, že pneumatík bolo za dva veľké kontajnery.

Objemného odpadu však podľa jeho slov bolo viac aj na Šibeničnom vrchu či na Kurinci. „Minulý týždeň bol kontajner aj na Kurinci. Každý boží deň sme ho vymieňali, ale aj tak ešte aj bager musel ísť pozbierať čo bolo vedľa. Je s tým veľa roboty,“ dodal.

Zároveň poznamenal, že obyvatelia zrejme odkladajú smeti v priebehu roka a vynesú ich naraz. Zdôraznil však, že aj počas celého roka je k dispozícii zberový dvor Brantneru na Košickej ceste.

Do 500 kilogramov odpad zadarmo

Mesto má zavedený množstvový zber drobných stavebných odpadov. Pôvodca drobných stavebných odpadov je povinný osobne ich odovzdať do zberného dvora oprávneného subjektu Brantner Gemer na adrese Košická cesta č. 344, Rimavská Sobota. Podľa informácií spoločnosti Brantner Gemer je tam poplatok za drobný stavebný odpad približne 4 eurá za 100 kilogramov. „Je taká dohoda s mestom. Aj napriek tomu, že býva jarné a jesenné upratovanie, tak k nám do Brantneru môžu doniesť obyvatelia odpad celý rok,“ vysvetlil obchodný riaditeľ prevádzky v R. Sobote Pavol Törköly. Ľudia službu zberového dvoru využívajú málo. „V Revúcej pritom chodí možno aj 30 áut s prívesnými vozíkmi denne. Ľudia v R. Sobote o tom ako keby málo vedeli. Napríklad taká záchodová misa nepatrí ku kontajneru na sídlisko, kľudne ju môžu vziať ku nám zadarmo,“ povedal.

Ostatný objemný odpad môžu obyvatelia doniesť zadarmo do 500 kilogramov na jeden občianky preukaz. V pracovných dňoch v čase od 8.00 hod do 15.30 hod. v Brantneri preveznú aj druhotné suroviny, sklo, plasty, papier. Za papier sa vo vyhradených dňoch dá papier vymeniť za toaletný papier či papierové vreckovky.

Zdroj: vobraze.sk, rimavskasobota.sk, brantner.sk