Fotoreportáž čitateľa: Aktuálna situácia na vodnej nádrži Ružiná

Ako sme už informovali v predchádzajúcom článku, vodnú nádrž Ružiná začali napúšťať už v júni. Vzhľadom na súčasný vývoj počasia sa však vizuálne situácia veľmi nezmenila. Veľké sucho a s tým súvisiaci malý prítok vody výrazne spomaľuje jej napúšťanie. Malou nádejou pre nádrž, ako aj pre záhradkárov, by mohlo byť avizované ochladenie na budúci týždeň spojené s búrkami a zrážkovou činnosťou.

Aktuálnu situáciu nám pomohol zmapovať náš čitateľ Stanislav z Banskej Bystrice. S jeho súhlasom vám prinášame niekoľko fotopostrehov.

Zároveň chceme pripomenúť, že napustenie na maximálnu prevádzkovú hladinu bude podľa odhadov štátneho Slovenského vodohospodárskeho podniku trvať 1,5 až 2 roky a to v závislosti od hydrologických podmienok. Využívať nádrž na rekreáciu podľa hovorcu SVP Mariána Bocáka bude však možné aj skôr, pravdepodobne už aj v priebehu tohto roka. Zatiaľ to však na plnohodnotné využívanie nádrže nevyzerá a za vodou je potrebné ísť ďalej od pôvodného brehu.

Návštevníci si ale popri malom osviežení môžu vychutnať okolitú prírodu, alebo navštíviť zrúcaninu hradu Divín.

Každopádne návšteva okolia vodnej nádrže Ružiná vám aj napriek aktuálnej situácii ponúka množstvo iných možností na šport či relax ako cyklistika, prechádzky okolitými lesmi, chatárčenie. Občerstvenie priamo pri nádrži vám zabezpečia skôr náhodne otvorené bufety (v čase návštevy Stanislava bol otvorený jeden).

Zdroj: vobraze.sk, FOTO: Stanislav Kubiš