Navštívili sme rozhľadňu Vŕšok a nazreli do obce R. Baňa

Pokračujeme v potulkách po našom regióne. Tentokrát sme zavítali do obce Rimavská Baňa. Zašli sme najskôr rovno k rozhľadni na Vŕšku, ktorá sa nachádza vo výške 467 metrov nad morom. Vyhliadková veža je vysoká sedem metrov. Je pri nej socha Permona, symbolizujúca banícku históriu obce. V jej okolí sa ťažilo aj zlato.

Za dominantu Rimavskej Bane možno označiť opevnený evanjelický kostol, národná kultúrna  pamiatka. Jeho interiér dokáže  zaujať i nezainteresovaných. Významným rodákom z tejto obce je Juraj Palkovič (1769-1850), bol básnikom, novinárom, dramatikom, prekladateľom, pedagógom a pôsobil aj v politike. Obecnú radnicu zdobí pamätná tabuľa, ktorá mu je venovaná. Jeho meno figuruje tiež v názve tamojšej školy – Základná škola s materskou školou Juraja Palkoviča, a to od septembra 2009. Škola má dlhoročnú tradíciu, založená bola pred vyše šesťdesiatimi rokmi. Materská škola prešla teraz rekonštrukciou a prístavba zvýšila jej kapacitu.

Neprehliadnuteľným je pamätník SNP. V jeho blízkosti zaujmú pivnice v kopci, na ktorom stojí spomínaný kostol. V obci majú zdravotné stredisko i komunitné centrum, ako aj dobrovoľný hasičský zbor, ten využíva hasičskú zbrojnicu. Pri obecnom úrade sa vedia deti zabaviť na detskom ihrisku. Neďaleko sa nachádza tenisové ihrisko. Možnosti na športovanie  sú aj iné. V obci napríklad rozbehli organizovanie  stolnotenisového turnaja. Dianie na viacerých miestach monitoruje kamerový systém.

Rimavská Baňa je spätá s drevoskladom Lesov SR, s pôsobením spoločnosti Rimadrev či v poľnohospodárstve s Agrokolom.   

Zdroj: vobraze.sk