Výstavba kruhovej križovatky na Sobôtke bude drahšia, projekt má na stole Kollár

Dlhoročný problém s dopravnou situáciou na križovatke na Sobôtke v Rimavskej Sobote je v štádiu možného riešenia. Avizovaný zámer výstavby kruhovej križovatky má na stole predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina). Informoval o tom primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, ktorý je zároveň aj poslancom NR SR. Ako pre vobraze.sk ďalej uviedol, projektovú dokumentáciu odovzdal Borisovi Kollárovi a následne ministrovi dopravy. „Je to tam, ale tento rok to už zrejme do rozpočtu nedajú,“ povedal primátor s tým, že stať by sa tak mohlo najskôr budúci rok. Ďalej odhadol, že ak by sa potom stihla urobiť verejná obchodná súťaž, tak do konca budúceho roka by križovatka mohla byť. Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal je nominantom hnutia Sme rodina.

Stavbu zabezpečuje súkromná spoločnosť RS Real z Rimavskej Soboty, ktorá dala vypracovať projekt. Prvý zámer jej výstavby pribrzdila námietka obyvateľov, ktorí sa dožadovali zapracovania protihlukovej bariéry do projektu. Územné rozhodnutie tak bolo zrušené a muselo sa začať odznovu. Podľa primátora Jozefa Šimka pôvodný rozpočet počítal so sumou 1,8 milióna. Ten súčasný je vo výške 2,8 mil. eur. Navýšenie podľa jeho slov zapríčinilo doplnenie protihlukovej bariéry či zdražovanie v stavebníctve.

Kruhová križovatka má byť podľa našich informácií s dvomi oddelenými pruhmi. Počíta aj s napojením na bývalý areál cukrovaru, či rýchlostnú cestu R2, ktorá by v budúcnosti mala viesť okolo mesta. Kedy by mohlo dôjsť k pokračovaniu výstavby R2 smerom na Rimavskú Sobotu, nie je známe, primátor pripomenul, že to bolo pozastavené. „Pôjde len smerom na Tomášovce, ďalej nič, ani v polovičnom profile. Takže musíme vydržať,“ skonštatoval primátor a zároveň poslanec NR SR na margo avizovaných zámerov vlády.

Tento rok bola spomínaná križovatka, ako aj niekoľko kilometrov cesty I. triedy, nanovo vyasfaltovaná.  Podľa informácií Slovenskej správy ciest išlo o súvislú opravu krytu na celom úseku cesty v dĺžke 9 300 m technológiou Remix plus (recykláciou asfaltových zmesí za tepla na mieste v hrúbke 50 mm). Súčasťou komplexnej opravy bolo aj položenie SMA 11 (asfaltový koberec mastixový) o hrúbke 30 mm s pridaním asfaltovej emulzie a potrebnej frakcie štrkodrvy. Práce realizovala spoločnosť Eurovia. Hodnota opravy bola 2 188 010,50 eur s DPH.

Takto vyzerala cesta pred rekonštrukciou.

Zdroj: vobraze.sk