Doplnené: Vykoľajený vlak majú dnes odstrániť pomocou žeriavu. Polícia vyšetruje príčinu nehody

Vykoľajený vlak medzi obcami Rimavské Zalužany a Kociha majú dnes odstraňovať žeriavom. Prevrátený bol na pravú bočnú stranu. „Momentálne je doprava prerušená, a to v úseku Rimavská Sobota – Rimavská Baňa a pre cestujúcu verejnosť je v tomto úseku zavedená náhradná autobusová doprava,“ uviedla pre vobraze.sk hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) Ria Feik Achbergerová.

V prípade vykoľajenia polícia začala trestné stíhanie pre ublíženie na zdraví. K nárazu do kmeňa stromu došlo o 19.50 hod. Strom podľa Achbergerovej spadol z priľahlého svahu na traťovú koľaj. „Strom v koľajisku bol pravdepodobne nanesený z blízkeho svahu, nejde o strom, ktorý sa nachádzal pri trati a bude predmetom vyšetrovania,“ uviedla hovorkyňa a dodala, že nehodová udalosť spôsobila meškanie jedného vlaku v trvaní 84 minút.

Na mieste zasahovali hasiči takmer do polnoci. Išlo o ťažko dostupný terén pre ťažkú techniku, museli tak používať štvorkolky a zranených prenášať aj ručne. Povolaní boli aj občania i dobrovoľní hasiči z R. Zalužian na terénnych autách.

Doplnené – Pri Kocihe sa vykoľajil vlak. Hlásia zranených

Vo vlaku boli piati cestujúci a dvaja pracovníci železníc. Osoby boli prevezené do nemocnice a niekoľkí z nich boli po vyšetreniach prepustení. Ľahko zranené majú byť tri osoby, jedna má zlomeninu.

Doplnené o 14.50 h

Ako pre vobraze.sk uviedol hovorca Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) Tomáš Kováč, vlak narazil do veľkého odpíleného pňa, ktorý priniesol na trať relatívne malý zosuv rozmočenej pôdy. „Po náraze do prekážky došlo k vykoľajeniu motorového vozňa a následne k prevráteniu vedľa trate,“ doplnil.

Rôznia sa informácie o počte osôb vo vlaku. „Vo vlaku sa nachádzalo šesť cestujúcich a dvaja naši zamestnanci (rušňovodič a vlakvedúci). Z toho sa ľahko zranili traja cestujúci a obaja naši zamestnanci, ktorí boli z miesta nehody odvezení rýchlou zdravotnou pomocou (RZP),“ priblížil hovorca. Ako Kováč dodal, skúšku na alkohol u rušňovodiča vykonali príslušníci PZ SR s výsledkom negatívna. Pripomenul, že včerajšia udalosť je v štádiu šetrenia.

Podľa vyjadrenia Tomáša Kováča po nakoľajení a prehliadke sa rozhodne o preprave motorového vozňa na určené miesto. „Obnovu vlakovej dopravy predpokladáme dnes večer, ak bude trať bez poškodení,“ avizuje hovorca ZSSK.

Zdroj: vobraze.sk, foto: HaZZ, ŽSR