V Hnúšti zmodernizovali cestu, chodníky i priechody. Kruhová križovatka v R. Sobote vyšla na 4,4 mil. eur

Rekonštrukcia cesty medzi Rimavskou Baňou a mestom Hnúšťa bola dokončená. Okrem nového asfaltového povrchu v dĺžke približne 6,6 kilometra sú bezpečnejšie aj chodníky, priechody pre chodcov, ktoré sú v niekoľkých miestach znížené pre vozíky i vozíčkarov. Ich modernizácia je viditeľná cez deň, i v noci, kde sú viac osvetlené. Najviac ich je v centre mesta. Ako pre vobraze.sk uviedla hovorkyňa Slovenskej správy ciest Jana Lukáčová, v súčasnosti prebieha ešte odstraňovanie chýb a „nedorobkov“ menšieho charakteru. „Ide o bežné nedostatky ako dokončenie úpravy terénu, odvoz sutiny, drobné doplnenia materiálov a podobne,“ priblížila.

Celkové náklady boli zazmluvnené na 8 785 500 eur. „Aktuálne ešte prebieha pripomienkovanie vyčíslených prác naviac, preto celková cena ešte nie je uzavretá,“ dodáva Lukáčová s tým že stavba si vyžiadala aj práce naviac a s tým boli spojené práve posudzované navýšené náklady. Práce realizovala spoločnosť Colas Slovakia. Počas rekonštrukcie sa podľa Lukáčovej zameriavali j na odvodnenie vozovky, rekonštrukciu priepustov, rekonštrukciu mostov, úpravu respektíve výmenu dopravného značenia, výmenu a doplnenie bezpečnostných zariadení.
Počas prác zaznamenali malé zdržanie a komplikácie pri realizácií mostného objektu pri mestskom úrade, a to kvôli veľkému množstvu inžinierskych sietí umiestnených priamo na mostnom objekte alebo v jeho tesnej blízkosti.

Aktualizované: Turbo-okružnú križovatku na Sobôtke v R. Sobote spustili do plného užívania už v dvoch pruhoch + foto

Hovorkyňa SSC zdôraznila, že pozitívne vnímajú sprejazdnenie turbo-okružnej križovatky v R. Sobote. „Veríme, že rovnako pozitívne to vnímajú aj občania regiónu,“ hovorí Lukáčová. Križovatka bola sprejazdnená koncom júna. Jej súčasťou sú protihlukové steny o dĺžke 367 metrov. Priblížila, že v súčasnosti ešte neboli ukončené práce na prekládke inžinierskych sietí vo vlastníctve SSD z dôvodu zdĺhavého administratívneho procesu. „Po zrealizovaní prekládky inžinierskych sietí SSD bude dokončená časť protihlukovej steny a dláždeného rigola,“ povedala Lukáčová. V súvislosti s navýšením prác bola zvýšená aj cena za jej realizáciu. Podľa Lukáčovej konečná suma predstavuje približne 4 400 000 eur s DPH. „Navýšenie prác bol z dôvodu nevyhovujúcej únosnosti podložia v miestach rozšírenia cesty I/16,“ podotkla. Pôvodne bola 3 828 000 eur. Práce realizovala spoločnosť OHLA ŽS.

Zdroj: vobraze.sk