Aktualizované: Turbo-okružnú križovatku na Sobôtke v R. Sobote spustili do plného užívania už v dvoch pruhoch + foto

Očakávaný deň spustenia turbo-okružnej križovatky na frekventovnej Košickej ceste v R. Sobote do plného užívania v obidvoch pruhoch je tu. V nedeľu 30. júna ju spustili do prevádzky. * Ako pre vobraze.sk uviedol dopravný inžinier z Okresného dopravného inšpektorátu v R. Sobote Peter Lajgút, križovatka je sprevádzkovaná bez obmedzení a v plnej prevádzke. Na svojich miestach sú umiestnené všetky vodorovné aj zvyslé dopravné značenia, ktoré majú vodiči sledovať a riadiť sa nimi. Dopravný inžinier ďalej odporúča, aby vodiči vchádzajúci do križovatky mali vopred premyslené, kam chcú odbočiť, a podľa toho aby sa zaradili do jedného z dvoch jazdných pruhov.

Novú križovatku vodiči využívajú už asi dva týždne. Bez obmedzení semafórov a v jednom jazdnom pruhu bola spustená v nedeľu, aby si ju mohli vodiči otestovať aj mimo dopravnej špičky. Došlo tak k výrazne plynulejšej premávke, ako keď bola počas výstavby a s tým spojenými obmedzeniami.

Podľa Lajgúta nemajú informáciu, že by v piebehu uplynulých dvoch týždňoch od jej spustenia došlo k dopravnej nehode, pravdepodobne išlo len o jednu menšiu škodovú udalosť. Polícia aj napriek tomu vyzýva vodičov k maximálnej opatrnosti a ohľaduplnosti.

Po plnom sprevádzovaní križovatky majú pracovníci dokončovať už len veci, ktoré nemajú zasahovať do plynulosti premávky. Pred týždňom umiestňovali smerové tabule navádzačov.

Pri prácach asistovali aj zamestnanci TSM Rimavská Sobota s vysokozdvižnou technikou. Plná prevádzka bola podľa vedúceho projektu Ondřeja Zemana zo spoločnosti OHLA ŽS, spustená o dva mesiace skôr. Dokončujúce práce budú prebiehať na úprave zvážnic či na odvoze materiálu.

Stavebné práce sa týkajú rekonštrukcie križovatky ciest I/16, I/72 a II/531. Turbo-okružnú križovatku na Sobôtke v Rimavskej Sobote začali stavať v prvej polovici augusta minulého roka. Práce boli spojené s viacerými dopravnými obmedzeniami i obchádzkami. Práce sťažovala výmena podložia cesty. Práce realizuje spoločnosť OHLA ŽS.

  • aktualizované 30. júna: Križovatka bola sprejazdnená už v nedeľu.

Zdroj: vobraze.sk