Doplnené: Budovu MsKS v R. Sobote zatvoria, podujatia či krúžky naplánovali v prírode i náhradných priestoroch. Súvisí to s rozsiahlou rekonštrukciou

Budova Domu kultúry v Rimavskej Sobote bude uzavretá od 22. júla na niekoľko mesiacov. Dôvodom sú rekonštrukčné práce na opláštení budovy či obnovy strechy za niekoľko miliónov eur. „V kanceláriách budeme môcť naďalej fungovať, ale podujatia pre verejnosť tu zatiaľ nebudeme mať žiadne,“ priblížila pre vobraze.sk Angela Záhorská, ktorá je poverená vedením MsKS. Ako spomenula, aktuálne pripravujú interiérové aj exteriérové priestory na rekonštrukciu. Okolo budovy majú pracovníci TSM orezať konáre a zeleň vo vzdialenosti do približne 2,5 metra, odstránený bude nápis na budove, ako aj vianočné osvetlenie a upravená má byť aj kabeláž.

V budove sídli približne desať krúžkov či spolkov. Priestory využívali na zumbu, aerobic, havajské tance, i pre zoskupenia Toors, Bluetrend, Blaha Lujza, FS Rimavan, či Divosud. Niektoré z nich by mali byť v priestoroch ZŠ M. Tompu, amfiteátra, kina Orbis, mestskej galérie, CVČ Relax a zvažujú sa aj priestory v budove MŠ v mestskej časti Tomašová. „Hľadali sme niektorým priestory, iní si ich hľadali sami,“ povedala poverená riaditeľka a dodala, že MsKS podujatia organizuje v mestskej záhrade, kde bude už tento víkend 14. júla bábkové divadlo pre deti. V prípade nepriaznivého počasia sa vystúpenie presúva do mestskej galérie. V piatok 12. júla bude aj tretí koncert Jazztivalu. Na nádvorí Čierneho orla predstaví formácia FOA a Stanislav Počaji svoj najnovší album Domček z kariet.

V budove MsKS je v prenájme aj bar Dekáč. O využití a prevádzkovaní baru či obmedzení átria sa podľa Záhorskej zatiaľ rokuje.

Rekonštrukčné práce zahŕňajú zateplenie opláštenia budovy, obvodových stien i strechy. Financované majú byť z prostriedkov v rámci Plánu obnovy a odolnosti SR v hodnote viac ako 3,770 mil. eur. Projekt bol podporený z ministerstva dopravy. Ako sa uvádza v zmluve o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti, pre zateplenie obvodového plášťa je navrhnutý kontaktný zatepľovací systém s izolantom z minerálnej vlny. Pôvodné veľké sklenené tabule hliníkových okien majú byť vymenené za okná s izolačným trojsklom. Plochá strecha bude kompletne zaizolovaná tepelnou izoláciou z minerálnej vlny vo vrstvách.

Doplnené 15. júla
V átriu rimavskosobotského Domu kultúry je už niekoľko rokov fontána, ku ktorej majú prístup návštevníci známeho baru Dekáč. Fontána a átrium sa nachádzajú v zelenej oáze. Podľa projektu má byť odstránený aj zelený porast brečtanu, ktorý za niekoľko rokov obrástol celú jednu stenu átria. Je veľký asi 11x14metrov. Samotný Dekáč má byť otvorený podľa toho, ako budú postupovať rekonštrukčné práce. V piatok začali okolo budovy umiestňovať stavebné oplotenie. Kultúrne podujatia či krúžky tu počas najbližších mesiacov nebudú.

Zdroj: vobraze.sk