Jubilejné Dni obce Jesenské dopadli nad očakávania. Potešil aj výletný vláčik či skupina Hrdza + foto a video

V obci Jesenské si pripomenuli 750. výročie od prvej písomnej zmienky. K tejto jubilejnej udalosti obec pripravila výnimočne dvojdňový program, plný pestrých kultúrnych podujatí, zábavy, občerstvenia či športového vyžitia. „Snažili sme sa pripraviť pestrý program pre široké spektrum obyvateľov obce Jesenské,“ povedal starosta obce Gabriel Mihályi. K tomu boli spestrením sprievodné spoločenské i športové aktivity pre deti i dospelých. Jednou z atrakcií bol i výletný autovláčik z Rimavskej Soboty.

Piatkový program prebiehal na pódiu postavenom na futbalovom štadióne. Ako v príhovore uviedol starosta obce Jesenské Gabriel Mihályi, história osídlenia územia siaha ešte o niekoľko stoviek rokov, ako sa datuje prvá písomná zmienka. Nieslo názvy ako Feled, či Feledince a názov Jesenské bol prijatý v roku 1948. „Od roku 2006 sme zaviedli iný štýl fungovania, iných vizií a iné tempo riadenia našej obce, čo spočívalo vo využívaní nových príležitostí vlastných zdrojov, zvýšením zodpovednosti a starostlivosti za obec a majetok obce. Je mi cťou, že v novodobých dejinách obce môžem už piate volebné obdobie slúžiť našej miestnej samospráve a občanom v spolupráci s našimi poslancami a zamestnancami obce,“ povedal Mihályi, ktorý pripomenul, že tento rok majú v obci rôzne podujatia každý mesiac.

Dôležitosť polohy Jesenského vyzdvihol aj z hľadiska dopravného uzla, kde tento rok už bude 150 rokov od sfunkčnenia železnice Jesenské – Tisovec.

Okrem starostu návštevníkov privítal aj zástupca delegácie z partnerskej obce Pétervásár z Maďarska. Ako ten uviedol, oceňuje dlhoročnú spoluprácu na spoločných aktivitách a obec vzhľadom na jej vývoj označil za prosperujúcu. Podotkol, že v obci nastávajú viditeľné zmeny v infraštruktúre a iných aktivitách z roka na rok. Po prvýkrát sa osláv zúčastnil aj predseda BBSK Ondrej Lunter a jeden z jeho vicežupanov Peter Juhász.

Po začatí osláv sa na miestnom futbalovom štadióne predviedli umelci z miestnej ZUŠ, Lipka pri ZŠ Jesenského i FS Gemerská cnosť. Najviac divákov z pripraveného programu pritiahla maďarská speváčka Nótár Mary, ktorá priaznivcov prišla rozveseliť svojimi pesničkami. Mnoho návštevníkov na jej predstavenie prišlo aj z okolitých obcí. „Neočakávali sme až toľko ľudí, predávali sa aj lístky, ktoré boli určené na sobotu. Ale zvládli sme to a dokonca sme išli podľa programu aj bez veľkých sklzov,“ povedal Mihályi a dodal, že sa snažili, aby bol program žánrovo bohatý a v dostatočnej kvalite a aby boli financie efektívne vynaložené.

Keby bolo pódium na pôvodnom mieste v parku, tak by sa do areálu nezmestilo toľko ľudí. Na pôvodnom mieste tak mohli byť nafukovacie hrady a šmýkačky. Tento rok boli oslavy výnimočné aj tým, že dom kultúry je vo veľkej rekonštrukcii a nemohli ho využívať.

Na štadióne divákov potom zaujali majstri sveta otec a syn Feketeovci. Na futbalový trávnik si pozvali osem odvážlivcov, ktorí si zmerali svoju silu v dvíhaní závaží. Tie niekedy prevyšovali aj ich samotnú hmotnosť. Pasovali sa tak s osemdesiat, aj viac ako stokilogramovými závažiami.

Na pódiu sa medzitým pripravila a nazvučila prešovská skupina Hrdza, ktorá počas víkendu oslavovala tiež jubileum, 25 rokov na scéne. Známa je svojou world music v podaní ľudových skladieb s rockovým nádychom. Do Jesenského prišli s cimbalom a aj s dvomi speváčkami. Nechýbala skladba pod názvom Štefan, ktorá na youtube má viac ako 40 miliónov vzhliadnutí. Podľa informácií vedenia obce najnáročnejšie bolo dohodnúť práve túto skupinu.

Za miestnych umelcov viacero skladieb odohralo Nostalgia Duo – Magdaléna Ráková s Jozefom Mikulcom z R. Soboty. Divákov však potešilo aj vystúpenia Mukatado – Jana Kozáková, Irigy Hónaljmirigy a Batida, ktorá po zotmení priniesla bubnovo laserovú show. Vystúpenie bolo už v tme a pre mnohých návštevníkov bolo prekvapením. Mladí bubeníci rozprúdili atmosféru a podľa niektorých návštevníkov to bolo lepšie ako ohňostroj, ľudia im tlieskali.

Sobotňajší deň patril športu a na futbalovom ihrisku si zahralo viacero zápasov mládežnícke tímy Jesenského, Hajnáčky, Tornale, Hnúšte. Nechýbalo ani vystúpenia mažoretiek z miestnej ZŠ V. Sombathyho s vyučovacím jazykom maďarským. Okrem mládežníckych družstiev zápasy odohrali aj starí páni FK Jesenské – FTC Fiľakovo, ako aj súčasní hráči obidvoch týchto klubov. Po 19-tej hodine deň zavŕšil DJ Béla a Reto Deejay.

Dni obce boli vyrcholením podujatí, obyvateľov však čakajú aj naďalej viaceré menšie akcie, ako športový tábor, historický prehľad a spomienky za okrúhlym stolom, jesenná výstava fotografií občanov a detí. Záverom roka by mal byť aj koncert pri príležitosti obnovenia MKS.

Zdroj: OU Jesenské, PR-príspevok