Zvyšná časť turbo-okružnej križovatky v R. Sobote dostala prvú vrstvu asfaltu. Práce idú do finále

Práce na výstavbe turbo-okružnej križovatke v Rimavskej Sobote sa blížia do finále. Podložie časti starej cesty v smere na Lučenec i Hnúšťu bolo zhutnené a koncom minulého týždňa tu natiahli prvú vrstvu nového asfaltu. V tejto záverečnej časti, po vzore z predošlých ramien križovatky, bude nasledovať uloženie oceľovej „rohože“, ktorá asfalt spevní, ako aj ďalšia vrstva asfaltu. Dnes v časti na Hnúšťu inštalujú konštrukciu pre návesť. Asistujú tu aj pracovníci TSM Rimavská Sobota s vysokozdvižnou plošinou. 

„Do konca týždňa dorobíme finálne vrstvy asfaltu na celej ceste a od budúceho týždňa by sme mali premávku pustiť do 90-percentnej prevádzky. Už by tam nemali byť obmedzenie ako svetelná signalizácia, už sa vodičov uľaví,“ povedal pre vobraze.sk vedúci projektu Ondřej Zeman zo spoločnosti OHLA ŽS. Ako dplnil, rýchlosť bude naďalej obmedzená a budú robiť zvodidlá či betonáže pre nadrozmerné vozidlá. Na premávku má po spustení dohliadať polícia.

Ukončenie prác na výstavbe kruhovej križovatky má byť podľa Zemana skôr. „Aj keď boli práce na sanovaní nekvalitného podložia hlavnej cesty o polovicu väčšie, aj napriek tomu sme čas skrátili a nemá to vplyv na termín realizácie,“ povedal a dodal, že celá stavba bude drahšia, ale kvalitnejšia. „Do konca júna majú byť osadené všetky značky a budú sa potom robiť len úpravy svahovania či preložky nízkeho napätia. Predpríprava je urobená. To už ale vplyv na cestu nebude mať a myslím si, že vodiči budú veľmi spokojní,“ podotkol Zeman. Ako odporúča, križovatku si zo dvakrát bude treba prejsť a potom to vodiči budú zvládať, aj keď ide o náročnejší kruhový objazd s viacerými pruhmi.

Podložie križovatky pod bývalou hlavnou cestou Lučenec – Rožňava menili ako posledné, zvyšné časti križovatky sú už nanovo urobené a autá prechádzajú novými časťami, ktoré sú dočasne presmerované a riadené semafórmi.

Práce na výstavbe i výmene podložia prebiehajú niekoľko mesiacov za plnej prevádzky. Vodiči už v súčasnosti využívajú nové časti kruhovej križovatky. Pre stavebné práce je rýchlosť obmedzená na 30 km/h. Polícia naďalej upozorňuje vodičov, aby dodržiavali rýchlosť a riadili sa dočasným značením. 

Zdroj: vobraze.sk