Rozšírenú cestu pri Bátke majú dokončovať ešte ďalší mesiac + foto

Cestu I. triedy medzi obcami Bátka a Figa v okrese Rimavská Sobota budú dorábať ešte ďalší mesiac. Počas rekonštrukcie došlo k rozšíreniu cesty, zosilneniu podložia i kompletnej výmeny vozovky.

Do konca augusta nedošlo k avizovanému dokončeniu prác na šesťkilometrovom úseku. Ako pre vobraze.sk uviedol hovorca Slovenskej správy ciest Martin Guzi, stavba nebola dokončená v termíne. „Ďalším termínom je koniec septembra,“ priblížil Guzi. Realizátor má ešte dokončiť druhú vrstvu asfaltu, krajnice, zvodidlá či dopravné značenie.

V prípade tejto rekonštrukcie ide už o druhé omeškanie. Ako uviedol hovorca SSC, zmluvný termín dokončenia prác bol do konca júna.  Na začiatku augusta avizoval, že práce by mali byť ukončené do konca tohto mesiaca. SSC si podľa Guziho uplatňuje sankciu za nesplnenie termínu. „Výška bude vyčíslená podľa skutočného termínu ukončenia,“ skonštatoval. Počas uplynulého víkendu už na ceste semafory neboli.

„Robia tam ešte terénne úpravy pri Barci, vyzerá to už celkom dobre. Priekopy sú upravené a naplánované je asfaltovanie. To by vraj mali spraviť za pár dní a posledná vrstva pôjde už vraj rýchlo,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Bátka Peter Hencz.

Vodiči majú v uplynulom roku za sebou viacero obmedzení, ako aj úplnú uzáveru cesty. Obchádzková cesta bola presmerovaná cez okolité cesty III. triedy. Počas ich využívania však došlo k ich poškodeniu. Podľa Guziho by malo dôjsť aj k oprave týchto komunikácií.

Verejné obstarávanie vyhrala spoločnosť Colas Slovakia. Cena za vyhotovenie diela je podľa Guziho vo výške takmer 3,5 mil. eur. Predpokladaný termín dokončenia bol jún 2023. Doba realizácie bola 12 mesiacov s vylúčením zimného obdobia. Modernizácia ciest je financovaná z fondov EÚ z programu OPII.

Zdroj: vobraze.sk