Radnovcami začali prechádzať tisícky áut a kamiónov. Došlo k blokáde cesty

Radnovce
Cesta v obci Radnovce. Na približne hodinový protest dnes prišlo viacero ľudí aj starostov či politikov

Tisícky áut a kamiónov začali v rámci obchádzky pri Bátke prechádzať okolitými obcami po cestách treťej triedy. Medzinárodná doprava tak zaťažila pár obcí, kde doposiaľ takáto premávka nebola. Dnešný protest spojený s blokádou cesty trval asi hodinu a bol proti tomuto presmerovaniu dopravy.

Kamióny prechádzajú obcami Bátka-Radnovce-Rimavská Seč denne a hoci je rýchlosť na ceste znížená, situácia si vyžaduje ostražitosť vodičov aj chodcov. Tí v obci Radnovce nemajú ani chodníky a využívajú tak miestnu cestu. Denne obchádzku podľa ich informácií v uplynulých dňoch využíva okolo 1 500 kamiónov a 3 000 osobných áut. Ako uviedol starosta obce Aladár Bari, demonštratívnou blokádou cesty sa snažia upriamiť pozornosť na poškodzovanie novozrekonštruovanej cesty, majetku ako aj ohrozovanie životov ľudí žijúcich popri ceste. Cesta podľa neho jednoducho nie je vystavaná pre takúto premávku a situáciu vidí ako neúnosnú. Na proteste upozorňoval na nedodržiavanie rýchlosti vozidiel, pritom v septembri otvárajú školu a škôlku. „Žiadame, aby nám tu nejako vybudovali spomaľovače. Nech nám dajú nejaké zebry, priechody pre chodcov, nejaké riešenie, aby sa spomalila premávka,“ povedal. Podľa jeho slov svoje požiadavky spíšu a doručia na patričné úrady. „Ak sa veci nepohnú, tak budeme s rovnakým protestom pokračovať o dva týždne v Bátke,“ povedal pre vobraze.sk Bari.

Premávka bola obojsmerne presmerovaná v priebehu tohto mesiaca. Medzinárodná cesta I. triedy spájajúca Bratislavu a Košice cez Zvolen bola kvôli rekonštrukcii úseku presmerovaná na cestu tretej triedy 2798 cez obce Bátka-Radnovce-Rimavská Seč-Kráľ. Rekonštrukcia bola odhadnutá na niekoľko mesiacov, do konca novembra. Dôvodom úplnej uzávierky cesty I/16 je sanácia mostného objektu ponad vodný tok (Blh) za obcou Bátka pri autobusovej zastávke v smere na Košice.

Zdroj: vobraze.sk

„Realizované s finančnou podporou Fondu na podporu kultúry národnostných menšín“