Cestu pri Bátke majú úplne uzavrieť v stredu. Zisťovali sme alternatívy a úskalia obchádzok

K úplnej uzávierke viac ako štvorkilometrového úseku cesty I. triedy medzi obcami Bátka a Figa má dôjsť od stredy 3. augusta. Obchádzka sa týka osobných áut aj kamiónov. Potrvať má do konca novembra. Ako ďalej pre vobraze.sk priblížila banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, dôvodom úplnej uzávierky cesty I/16 je sanácia mostného objektu ponad vodný tok (Blh) za obcou Bátka pri autobusovej zastávke v smere na Košice. „Je v zlom technickom stave a vyžaduje si celkovú opravu. Z uvedeného dôvodu je potrebné presmerovať cestnú dopravu na obchádzkovú trasu v obciach Bátka, Radnovce, Rimavská Seč, Číž, Abovce, Kráľ, Riečka v smere na Tornaľu a opačne,“ informuje policajná hovorkyňa. 

Trasa po ceste 1/16 medzi R. Sobotou a Tornaľou meria približne 28 kilometrov (25 minút).
Prostredníctvom spomínanej novej obchádzky predstavuje zhruba 45 kilometrov (49 minút). Túto cestu môžu využívať osobné autá, ale hlavne kamiónová doprava. Ak vodiči nemusia ísť smerom cez Bátku, tak navigácia medzi R. Sobotou a Tornaľou ponúkne alternatívu cestou II. triedy priamo na Rimavskú Seč cez Rimavské Janovce. Vzdialenosť je teda 43 kilometrov a predpokladaný čas dojazdu 48 minút. Najhoršie na tom budú obyvatelia obce Barca, keď sa budú potrebovať dostať do R. Soboty. Z necelých 20 kilometrov sa trasa obchádzkou cez Tornaľu, Kráľ, Rimavskú Seč predĺži na viac ako 50 kilometrov.

Podľa slov starostu obce Bátka Petra Hencza obchádzka s cestou III. triedy a takou premávkou nie je jednoduchá. Ako avizuje, okrem problémovej zákruty v R. Seči a križovatky so Stopkou nie je jednoduché prejsť ani cez Radnovce, kde chýbajú chodníky. „Častokrát sú tam odstavené autá po stranách, po ceste chodia ľudia s kočíkmi a behajú tam psy,“ povorí Hencz, podľa ktorého s obcami, kadiaľ vedie cesta III. triedy, túto úplnú uzávierku nevykomunikovali. Ako spomenul, viacero organizácií dalo nesúhlasné stanoviská k tejto obchádzke, povolenie však prišlo z ministerstva dopravy.

„Celý čas sa hovorilo o viacerých možnostiach odklonenia dopravy, aj o dočasnom moste či jednosmernou premávkou,“ podoktol Hencz a dodal, že neočakával obojstrannú premávku na ceste III. triedy. Ak podľa neho dôjde v niektorých úsekoch na obchádzke k vážnejšej nehode, iná možnosť odklonenia dopravy tam už nie je. K takýmto komplikáciám by podľa jeho slov nedošlo, ak by bola hotová rýchlostná cesta R2, ktorej zámer výstavby bol pozastavený. 

Dopravu pri Bátke majú onedlho presmerovať na cesty tretej triedy. Obchádzka potrvá mesiace

Spomenul, že uzávierka cesty I. triedy bola podľa jeho informácií odôvodnená nielen kvôli demontáži mostu, ale aj samotnej vozovky v celej šírke. „Že je v oveľa v horšom stave, ako si predstavovali, že nemá základy potrebné a v niektorých častiach treba vybrať kompletnú vozovku,“ dodal starosta Bátky. 

Zdroj: vobraze.sk