Poklepali základný kameň kruhového objazdu na Sobôtke

Primátor Rimavskej Soboty Jozef Šimko, predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina), minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), generálny riaditeľ Slovenskej správy ciest Ivan Rybárik a zástupcovia firmy RS Real Branislav Hrvoľ a Martin Kujan 15. októbra slávnostne poklepali základný kameň na pripravovanej výstavbe kruhového objazdu na Sobôtke.

Ako uviedol primátor Jozef Šimko, kruhový objazd na hlavnom ťahu cesty Zvolen – Košice má nahradiť súčasnú križovatku, ktorá bola postavená ešte v 80. rokoch minulého storočia. Pripomenul, že v minulosti sa na nej stalo viacero dopravných nehôd a sťažujú sa na ňu vodiči, predovšetkým nákladných vozidiel. „Všetci z vlastných skúseností vieme, že kruhové objazdy sú považované za bezpečnejšie a sú aj vhodnou ekologickou alternatívou voči klasickým križovatkám,” poznamenal primátor s tým, že obyvatelia mesta už desiatky rokov čakajú na modernizáciu cestnej siete, no najmä na výstavbu rýchlostnej cesty R2.

„Občania mesta i celého regiónu túžobne očakávajú dobudovanie tohto tak prepotrebného kruhového objazdu, a to aj preto, že niekoľko sto metrov odtiaľto bude významný štátny priemyselný park, ktorý treba doplniť vhodnou infraštruktúrou,” vysvetlil Šimko, ktorý sa poďakoval vláde za ústretovosť pri riešení výstavby kruhového objazdu, ako aj  priemyselného parku. Osobitne sa poďakoval Borisovi Kollárovi.

Predseda parlamentu Kollár uviedol, že bezpečnosť cestnej premávky závisí aj od stavu ciest i najviac vyťažených dopravných uzlov, akým je aj križovatka na Sobôtke. „O to viac vnímam potrebu vybudovania kruhového objazdu vo vašom meste. Jeho výstavbou sa značne odbremení veľká premávka, dlhotrvajúce kolóny a v neposlednom rade aj týmto krokom prispejeme k väčšej bezpečnosti na cestách,“ skonštatoval.

Kollár  a minister Milan Krajniak prileteli do Rimavskej Soboty na vrtuľníku okolo pol jednej popoludní. Najprv sa stretli na radnici s primátorom a vedením mesta, odkiaľ spoločne zamierili do mestskej záhrady, kde deťom rozdávali sladkosti. Následne si išli pozrieť priestor na Sobôtke, kde rimavskosobotská samospráva plánuje vybudovať domov pre seniorov. Na Námestí Š.M. Daxnera prestrihli pásku na opravenej fontáne a vybrali sa na amfiteáter, kde sa konal koncert Kandráčovcov. Jozef Šimko je zároveň poslancom NR SR, kde už pôsobí v poslaneckom klube Sme rodina.

Navrhnutú turbo križovatku chcú robiť s malým odklonením dopravy

Štvorramenná turbo-okružná križovatka by mala mať dostatočnú kapacitu aj pre výhľadové obdobie v roku 2040. Dĺžka nevyhnutej úpravy cesty I/16 pre zriadenie spomínanej križovatky je 430 metrov, cesta I/72 sa upravuje v dĺžke 120 metrov a cesta II/531 na úseku 112 metrov.

Organizácia dopravy počas stavby je uvažovaná tak, že križovatka sa vybuduje bez vylúčenia dopravy z ciest I/16 a I/72, bez budovania obchádzok. Bude však potrebné smerom od centra odkloniť dopravu z Cukrovarskej ulice, Opačný smer z križovatky do centra zostane zachovaný, okrem smeru od Košíc. Súčasťou rekonštrukcie je aj protihluková bariéra, ktorá má mať okolo 360 metrov s výškou steny tri metre.

Zdroj: vobraze.sk