Bývalý džudista sa dal na preteky v zrýchlení. Je inštruktorom v autoškole

Má rád autá a motorky, rýchlu jazdu, preferuje však bezpečnú jazdu a svoje skúsenosti odovzdáva aj rovesníkom. V júli sa prvýkrát zúčastnil súťažne pretekov v zrýchlení na letisku v Boľkovciach, do ktorých sa so svojím Golfom GTI K04 hybrid turbo. Soboťan Adam Jakab má 22 rokov. Pár rokov býval na západnom Slovensku, no vrátil sa do Rimavskej Soboty.

Na „zrýchlení“ bol už viackrát, zúčastnil sa aj viacerých tuning show lešteniek áut, súťaží o najhlučnejší výfuk či najkrajší motorový priestor alebo interiér vozidla.  „Teraz v júli sme sa boli len pozrieť, ale kamaráti ma presvedčili, aby som to išiel skúsiť,“ hovorí Jakab, ktorý sa s poskladaným autom aj kvalifikoval. „Ale to som zistil, až keď som bol doma. Odišiel som odtiaľ skôr, lebo bolo horúco a auto sa prehrievalo. Mal som načerstvo vyskladaný motor, takže som to nechcel upiecť,“ povedal pre vobraze.sk Adam o svojom Golfe 5 GTI.

Jeho auto je vyladené na približne 270 konských síl a na zrýchlení v Boľkovciach dosahoval čas pod 10 sekúnd na 201 metra. Podľa jeho slov auto ešte nie je úplne dokonalé, ale po vylepšeniach sa budúci rok plánuje zúčastniť celého šprintérskeho seriálu zrýchlenia Powerfestu.

Adam je mechanikom a skúsenosti má aj s motorkami. V rokoch 2017 a 2018 jazdil maďarský šampionát na Hungaroringu. Prvýkrát tam testoval motorky s kubatúrou 600 kubických centimetrov. „Štartoval som predposledný, ako celkovo 35 v priečke v seriáli a skončil som ôsmi,“ spomenul na svoje jazdenie, s ktorým ale pre zdravotné problémy nepokračoval a presedlal práve na autá. 

Už odmalička sa venoval džudu. Začínal, keď mal štyri roky a rozvíjal sa takmer do 15 tich. Je odchovanec TJ Lokomotíva Rimavská Sobota a po presťahovaní pokračoval v Trnave a Galante. Súťažne jazdil aj na bicykli. Svoje skúsenosti a vzťah k technike zúročuje teraz aj vo svojej práci. „Prešiel som pár zamestnaniami, ale ako grafik i kuriér som nebol spokojný so zamestnávateľmi. Potom som prešiel robiť do autoškoly. Mám tam krstného otca a som tam spokojný. Povedali mi, že mám na to predpoklady aj zručnosti, servisujem aj autá kamarátom,“ povedal. Inštruktorom u Vladimíra Parobeka v Junior Autoškole je už rok. 

Adam Jakab na VW Golf GTI K04 hybrid turbo na Powerfeste v Boľkovciach

„Ako mladého ma berú inak. Občas si ale povedia, že čo ma asi mladý naučí. Mám však niečo odjazdené, prežité a snažím sa priniesť do toho určite niečo nové. Najmä ak staršie autoškoly fungujú roky-rokúce takým istým spôsobom,“  dodal Jakab. Ako poznamenal, častokrát od neho žiaci chcú radu, ako vybrať správne zákturu, aby bola efektívne zvládnutá, čo majú robiť pri šmyku. „Chodíme preto na serpentíny, aby si vyskúšali stopy, na čo si majú dávať pozor, aké otáčky si držať, kedy použiť brzdu a čo robiť pri prešmyknutí kolies,“ priblížil svoju činnosť inštruktora. 

Zdroj: vobraze.sk, foto: archív Adama Jakaba