V Hajnáčke chcú obnoviť miestnu kúriu. Malo by ísť o tretí pilier geoparku

Hajnáčka - Ebeczkého kúria

V obci Hajnáčka, pod hradným vrchom, chcú obnoviť klasicistickú kúriu. Toto šľachtické sídlo uprostred Cerovej vrchoviny domáci poznajú pod názvom Kubínyiho alebo Ebeczkého kúria. Postavená bola približne pred 200 rokmi. Obnoviť by ju chceli v spolupráci viaceré organizácie pod patronátom ministerstva životného prostredia. Lokalita je známa paleontológiou, zafírovými či kostnými nálezmi. Unikáty nemajú pritom kde v Hajnáčke vystavovať. Nachádzajú sa v múzeách v Budapešti, Viedni, Fiľakove či Rimavskej Sobote. 

Po Fiľakove a Šiatorskej Bukovinke by tak mohlo ísť o tretí „gemerský“ pilier cestovného ruchu a vedeckej osvety novohradského geoparku vo forme moderného návštevníckeho centra CHKO Cerová vrchovina. Ako ďalej uviedol primátor Fiľakova Attila Agócs, sú síce ešte na začiatku rokovaní, ale prvýkrát môže povedať, že vidí nejakú nádej. 
„Spolupráca je rozbehnutá na viacerých úrovniach a sme radi, že k nám zavítal aj generálny riaditeľ Štátnej ochrany prírody Dušan Karaska,“ priblížil starosta Ivan Poprocký, ktorý na minulo týždňovom stretnutí v Hajnáčke privítal viaceré organizácie. 

Hajnáčka

Podľa starostu obce Hajnáčka ide aj o cezhraničnú spoluprácu, kde by chceli využiť skúsenosti z geoparkom Novohrad – Nógrád, ktorý je prvým medzinárodným – cezhraničným geoparkom Európskej siete Geoparkov. Zároveň je jediným slovenským UNESCO geoparkom. „Generálnemu riaditeľovi sa táto spolupráca veľmi páčila. Bol by to jedinečný projekt, pretože nemajú informácie o tom, že by niekde v správe CHKO mali takýto záujem alebo zámer,“ podotkol starosta. 

Hajnáčka


Obec navštevujú turisti kvôli viacerým atrakciám

V okolí Hajnáčky je viacero prírodných pamiatok, či rezervácií, ako Ragáč, Pohanský hrad, Kostná dolina, alebo samotný vrch s pozostatkami hradu v centre obce. „Radi sem chodia návštevníci. Odhadovaná návštevnosť, najmä v lete je 2,5 až 3 tisíc návštevníkov. Cez víkendy sme tu často videli aj tri odparkované autobusy,“ hovorí starosta a dodáva, že v súčasnosti majú stále aktuálnu výstavu v kostole. Venovaná je príležitosti 30. výročia založenia CHKO Cerova vrchovina. 

Hajnáčka

Podľa starostu šľachtici, ktorí bývali v kúrii nemali potomkov. „Zemepán mal pozemky, na ktorých pracovali obyvatelia našej obce. Keď našli na poliach kosti, ktoré neboli z bežných zvierat, tak to poslal do múzea na posúdenie. Na pozemku kúrie je aj sýpka a hospodárska budova postavená z tehál neďalekej tehelne. Budova má dva vchody, salóniky, klenbové stropy či keramické kachle. 

Zdroj: vobraze.sk, foto Ivan Poprocký, Región Gemer, Zoltán Kovács

Obnova kaštieľa pokračovala druhou etapou aj v závere roka