V Č. Brezove pri Poltári majú novú atrakciu s panoramatickým výhľadom. Rozhľadňu majú postaviť aj vo Veľkej Vsi

Pri obci České Brezovo v okrese Poltár postavili drevenú rozhľadňu. Má takmer 15 metrov a ponúka panoramatický výhľad na prírodu na juh Banskobystrického kraja. Ako pre vobraze.sk uviedol starosta obce Ivan Miko, rozhľadňa je hotová a budúci týždeň ju kolaudujú. „Po úspešnej kolaudácii sa návštevníkom potešíme,“ hovorí starosta Českého Brezova.

Rozhľadňa je financovaná hlavne z prostriedkov MAS Hornohrad vo výške 53-tisíc eur. Podľa starostu Mika išla výstavba podľa plánu a je rád, že sa ju podarilo dokončiť. Poznamenal, že ak by ju mohli stavať tri roky dozadu, tak by možno bola lacnejšia. „Prišiel však kovid, vojna, zdraženie materiálov. Už sme boli tak, že to robiť nebudeme. Poslanci však odsúhlasili sumu potrebnú na dofinancovanie projektu o osem tisíc eur a teraz máme peknú rozhľadňu,“ hovorí starosta Miko, ktorý dúfa, že rozhľadňa napomôže rozvoju turistického ruchu.

Obec vedia pohodlne navštíviť aj cyklisti, ktorí využívajú cyklocestu Rimavská Sobota – Poltár. Podľa starostu rozhľadňa ponúkne 360-stupňovú panorámu na okolie, Ožďany, Rimavskú Sobotu, Lučenec, Slopovo pri Kokave ned Rimavicou. „Keď bude otvorená a sprístupnená, tak tam urobíme tabule, kde sa čo nachádza,“ dodáva Miko.

Podobná rozhľadňa má z rovnakého projektu vyrásť aj v obci Veľká Ves, ktorá je medzi Poltárom a asi šesť kilometrov vzdialeným Lučencom. „Sme v procese hodnotenia. Z MASky odišlo pozitívne hodnotenie, teraz to stojí na riadiacom orgáne na PPA. Musíme počkať, kým príde rozhodnutie alebo žiadosť na doplnenie a môže sa začať stavať,“ povedal pre vobraze.sk starosta obce Veľká Ves Jozef Líška.

Táto rozhľadňa má byť od jedného projektanta. „Len v Českom Brezove majú rovné poschodia a my by sme mali mať trochu vypuklé latovanie. Nosná konštrukcia má byť tá istá,“ priblížil starosta. Rozhľadňa sa bude nachádzať asi 1,5 kilometra nad obcou pri pustatine Konteska. „Máme tam vyčlenený pozemok. Ponúkne výhľady na Lučenec, Kalinovo, či Brezničku,“ dodáva starosta obce Veľká Ves. Projekt by podľa jeho slov chceli zrealizovať do konca tohto roka.

V Českom Brezove pri Poltári stavajú rozhľadňu. Prístupná bude po kolaudácii

Zdroj: vobraze.sk